Genel psikoloji

Genel psikoloji

Genel olaral psikolojik çökkünlük, depresyon, anksiyete, huzursuzluk vs yaşayan kişilerin soldaki gibi gözükmesi gerektiği yönünde bir düşüncemiz var. Bu düşünce tamamen yanlış veya haksız bir düşünce olmamakla birlikte tüm gerçekleri yansıtmamakta. Peki nedir aslında olan?

Psikolojik olarak sıkıntı yaşayan kişilerin tamamen işlevselliği yitirmesi ilerleyen aşamalarda oluşabilecek bir durumdur fakat bu aşamaya gelene kadar işlevselliklerini koruyabilir, etkinliklere katılabilir, eğlenceli zamanlar geçirebilirler fakat unutulmamalıdır ki bu yaşananlar kişinin yaşadığı sorunun gerçek olmadığı ya da kişinin bu sorunla baş etmeye çalışmadığı anlamına gelmez.

Bazı insanlar içinde bulundukları sıkıntıları belli etmek, paylaşmak, kendilerini “güçsüz” göstermek istemeyebilirler. Sahte iyilik halleri bu kişilerin desteğe ihtiyacı olmadığı ve iyi oldukları anlamına gelmez.

Hasta olan kişilerin de arada bir iyilik hallerinin olabileceği veya en azından bunun için çabaladıklarını göz önünde bulundurmalıyız. Sağdaki gibi gözüktüklerinde “hasta değilsin” “numara yapıyorsun” “işine geldiği gibi davranıyorsun” şeklinde yorumlar yapmak onlara destek olmaktan çok onları kıracak ve ilerleyişlerinde onlara engeller yaratacaktır.

Etrafımızda kimin psikolojik olarak iyi kimin kötü olduğuna karar vermek aslında göründüğü kadar kolay ve anlaşılabilir olmayabilir.

Bu makale 30 Aralık 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Psikoterapist Elif Alsar, lisans öncesi eğitimlerinin ardından, Üsküdar Üniversitesi Psikoloji bölümünü başarıyla tamamlamıştır. Yüksek lisansını yine Üsküdar Üniversitesi'nde tamamlamış olup psikoterapist unvanına sahip olmuştur.

Mesleki çalışmalarına özel danışmanlık merkezi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Depresyon hakkında
Psikoterapist Elif Aksar
Psikoterapist Elif Aksar
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube