Nasıl motive olurum?

Nasıl motive olurum?

Motivasyon nedir? 

Motivasyon, içimizdeki harekete geçme, bir şeyleri gerçekleştirme gücüdür. “Motive" kelimesi Türkçe’ ye güdü olarak çevrilebilir yani aslında içimizdeki şevk veya güçtür demek de yanlış olmayacaktır. 

Motivasyona ne zaman ve nerelerde ihtiyaç duyarız? 

Günlük hayatımızın hemen hemen her yerinde motivasyona ihtiyacımız olabilir hatta bazen yaşamak bile bir motivasyon gerektirebilir. Burada önemli olan belirlediğimiz hedefler ve bunların gerçekçilik düzeyidir. Acıktığımızda yemek yeme güdüsü ile yemek yeriz yani açlık bizim için bir motivasyon kaynağıdır ve en yakın yemek de hedefimiz olarak görülebilir. Yemeğe ulaşmak için yaptıklarımız ise açlık motivasyonunun bize yaptırdıklarıdır. Ve yemeğe ulaşmak için belli aşamalar olduğunu kabul etmemiz, açlığımıza biraz daha sabır göstermemiz, tamamladığımız her aşamada bir sonraki için daha çok şevk ve istek duymamız aslında artan motivasyona işaret eder. 

Başka bir alanda örnek vermek gerekirse; örneğin kilo vermeye çalışıyorsunuz ama bir türlü başaramıyorsunuz. Belirlediğiniz hedefe bir türlü ulaşamıyorsunuz. Haydi gelin bu durumu birlikte inceleyelim.  

Birinci olarak kendinize belirlediğiniz hedef ne kadar gerçekçi? Bu sorunun cevabını dürüstçe kendinize vermenizi istiyorum. Gerçekten 20 kilo vermeli misiniz veya gerçekten 4 ay boyunca almanız gereken kalorinin çok az bir miktarını alarak yaşayabilir misiniz? İşte tam da burada devreye motivasyon giriyor. Şöyle ki; 4-5 ay aç kalmak kolay değildir ve size uzun vadede yarar sağlamaz ve bunu yapamayacağınızı büyük ihtimalle siz de biliyorsunuz. Pazartesi başladığınız o açlık diyeti muhtemelen perşembe öğleden sonra son bulacak. Vermeniz gereken 10 kilonuz varken ve bünyeniz daha fazlasını kaldıramayacakken 20 kilo vermek istiyorsunuz. Neden? Çünkü dışsal motivasyonlar çok etkili, eşiniz, sevgiliniz, arkadaşlarınız ne kadar zayıf ne kadar güzel desin, çünkü çok zayıf olmak çok güzeldir. Peki gerçekten sizin için de böyle mi? Siz de gerçekten o kadar zayıf olmak mı istiyorsunuz? Bedeniniz gerçekten bu kadar kilo vermenize uygun mu? 

Siz yukarıdaki soruların cevabını düşüne durun, o sırada ben de sizlere, sadece kilo vermek için değil, her anlamda motive olmak ve düştüğünüzde, başarısız olduğunuzda daha kolay toparlanmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu bırakayım. 

Gerçekçi hedefler belirleyin, kendinizi tanıyın. 

Eğer gerçekten 10 kilo vermeniz gerekiyorsa ve fazlası bedeniniz için zararlıysa fazlası için uğraşmayın. 

Hedeflerinizi kısa vadeli planlayın ve adımlara bölün. “Böl ve fethet” 

       İlk hedefiniz hiçbir zaman tam 10 kilo olmasın ilk hafta 2 kilo sonraki hafta bir 2 kilo vermek gibi aşamalı bir yol öncelikli hedefiniz olursa daha çabuk motive olur, yapabildiğinizi gördükçe yaptığınız şey için daha özgüvenli olursunuz. 

İstediğiniz şeyin gerçekten sizin istediğiniz şey olduğundan emin olun. 

Aşama aşama olarak belirlediğiniz hedefleriniz gerçekleştiklerinde kendinize küçük ödüller vermeyi unutmayın. 

Her zaman kolaydan başlayın zora doğru ilerleyin. 

Ölüm orucu misali diyetlerdense kendinize uyan, sizi bıktırmayacak kolay beslenme tüyolarıyla serüveninize başlamanız süreci daha uzun süre devam ettirebilirsiniz. 

Kısacası herhangi bir şeyi başarmak veya gerçekleştirmek istiyorsanız, onu önce kendiniz için yaptığınızın bilincinde olmalı ve kendiniz için onu kolaylaştıracak yollar belirlemeniz sonrasında ise bunları yine kendinize uygun yöntemlerle uygulamanız sizin için başlı başına bir motivasyon kaynağı olacaktır. Unutmayın ki hiçbir zafer o küçük ilk adım atılmasaydı alınamazdı. Hedeflerinizi aşamalandırın ve hep o küçük ilk adımla başlamaya gayret gösterin. Bu şekilde daha istekli, motive olmuş ve hedeflerini gerçekleştiren bir insan olabilirsiniz. 

Psikolog Elif AKSAR  

Bu makale 16 Temmuz 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Psikoterapist Elif Alsar, lisans öncesi eğitimlerinin ardından, Üsküdar Üniversitesi Psikoloji bölümünü başarıyla tamamlamıştır. Yüksek lisansını yine Üsküdar Üniversitesi'nde tamamlamış olup psikoterapist unvanına sahip olmuştur.

Mesleki çalışmalarına özel danışmanlık merkezi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Motivasyon soruları
Psikoterapist Elif Aksar
Psikoterapist Elif Aksar
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube