Ganglion nedir ?

Ganglion nedir ?

Ganglion kistleri elde ve el bileğinde eklemlerin ya da tendonların yakınlarında görülen şişliklerdir. En çok el bileği üzerinde ve el bileğinin iç tarafında, parmakların tabanlarının iç kısmında ve parmak üstlerinde görülür. Ganglion kistleri içinde sıvı olan ve sapı bulunan balona benzetilebilir. İçerisinde berrak jelimsi, jölemsi bir sıvı bulunur. Bu kistlerin sebepleri genellikle belli değildir ama sıklıkla ekleme yakın bölgede olmasından dolayı mekanik değişiklikler ve tendonların irritasyonuna bağlı geliştiği düşünülür. Bu kistlerin zaman içerisinde büyüklükleri değişebilir. Bazen büyüme gösterirken, zamanla küçülüp tamamen de kaybolabilirler. Ağrılı olabildiği gibi hiçbir şikayet vermeyen ganglionlar da olabilir. Bu kistler kötü huylu lezyonlar değillerdir, vücudun başka bir yerine dağılmazlar ve yayılmazlar.

Nasıl Teşhis Edilir ?

Fizik muayene bulgularıyla karekteristik özelliklerinin anlaşılması teşhisi koymaya yeterlidir. Genellikle yuvarlak, yumuşak ve sınırları belirgin, üzeri düzgündürler. Parmak iç yüzündekiler sert olabilirken, el bileği üzerindekiler değişik şekillerde, daha yumuşak, hareketli veya sabit olabilirler. Radyolojik inceleme gerektirebilir. Bazı kistler dejeneratif değişiklikleri olan eklemlerin üzerinde oluşabilir.

Nasıl Tedavi Edilir ?

Sıklıkla ameliyat gerektirmezler ve gözlemle takip edilirler. Fakat ganglion kistleri ağrılıysa, etkilediği eklemin hareketlerini kısıtlıyorsa, kozmetik olarak kabul edilemez derecede büyük ise diğer tedaviler gündeme gelebilir. Atel kullanımı, anti-inflamatuar ilaçlar ağrıyı geçirebilir, günlük yaşam kalitesini düzeltebilir. Enjektörle içindeki sıvının aspire edilerek boşaltılması geçici rahatlıklar sağlayabilir. Eğer ameliyat dışı tedavi seçenekleri ağrının geçmesine etkili olmuyorsa, kist sık sık nüksediyorsa cerrahi tedavi alternatifleri gündeme gelir. Kistin ameliyat ile tamamının çıkartılması ya da artroskopik tekniklerle endoskopik ameliyatların yapılması söz konusu olabilir.
 

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Eftal Güdemez

Prof. Dr. Eftal GÜDEMEZ, 1970 yılında Gaziantep'te doğmuştur. 1987 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1993 yılında tamamlamış ve tıp doktoru unvanı almıştır. 1993-1998 yılları arasında ise Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde ihtisasını yapmıştır. Prof. Dr. Eftal GÜDEMEZ, 1995-1996 yılları arasında VKV Amerikan Hastanesi El ve Mikrocerrahi Bölümü'nde El Cerrahisi fellowship'liği, 1997-1998 yıları arasında ise The Cleveland Clinic Foundation Department of Plastic and Reconstructive Surgery, OH, USA'de Mikrocerrahi fellowship'liği yapmıştır. Askerlik vazifesini 1999-2000 yılları arasında İstanbul Haydarpaşa Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde Ortopedi Uzmanı olarak yerine getirmiştir. 2000-2004 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Orto ...

Etiketler
Bilek ağrısı
Prof. Dr. Eftal Güdemez
Prof. Dr. Eftal Güdemez
İstanbul - Ortopedi ve Travmatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube