Erken menapoz tedavi edilebilir mi?

Erken menapoz tedavi edilebilir mi?

Yumurtalıkları normale getirecek bir tedavi yöntemi günümüzde uygulanmıyor. Ancak uyuyan öncül yumurtaları aktive etme esasına dayanan (IVA) gibi yöntemlerle ilgili çalışmalar devam etmektedir.
PRP gibi yöntemler etkinliği kesin kanıtlanmış tedavi yöntemleri değildir.
Yapılan çalışmalar, erken yumurtalık yetmezliği tanısı alan ve nedeni bulunamayan (idiopatik) hastalarda kendiliğinden döngünün başladığını ve her 10 kadından 1 inin kendiliğinden gebe kalabildiğini göstermiştir.
Erken menopoza giren kadınlarda tek problem gebe kalamamak değildir. Erken yaşta başlayan hormonal yetersizliğin neden olacağı kemik erimesi, cinsel fonksiyon bozuklukları, depresif psikolojik durum , kalp hastalıkları gibi risklerden kadını korumak gerekir.
Hormonal ve duygusal destekleyici tedaviler yaşam kalitesini artıracaktır.

Bu makale 5 Kasım 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Günseli Dura Özdemir

Op. Dr. Günseli Dura Özdemir Özel Ota Jinemed Hastanesi'nde görev yapmaktadır. Ankara Gazi Üniversitesi Tıp fakültesi'ni başarıyla tamamladıktan sonra İstanbul SSK Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde İhtisasını tamamlamıştır. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Uzman Doktor; Medipol Mega Üniversitesi Kadın Doğum ve Tüp Bebek Kliniği'nde öğretim görevlisi olarak ve Şişli Memorial Hastanesi Tüp Bebek kliniğinde Prof. Dr. Semra Kahraman'ın ekibinde görev yapmıştır . Prenatalzentrum Hamburg und Humangenetik im Gynecologicumda observer olarak ileri düzey ultrasonografi ve KÖGEM de Kök hücre( Mezankimal stem cell) konularında eğitim almıştır. Tüp Bebek, Üreme cerrahisi (Histereskopi, Laparaskopi ) jinekolojik cerrahi ameliyatlar, riskli gebelikler başlıca ilgilendiği konulardır. Bilimsel Kuruluşlara Üyelikleri; 1)Türk J ...

Etiketler
Kadın doğum
Op. Dr. Günseli Dura Özdemir
Op. Dr. Günseli Dura Özdemir
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube