Erken yumurtalık yetmezliği kimlerde görülür?

Erken yumurtalık yetmezliği kimlerde görülür?

Çok genç yaşta ve sinsice seyreden, erken yumurtalık yetmezliği olguları sıklıkla gebe kalamadığı için bizlere gelmektedir.
Bu vakaların %60 'ında neden bulunamamaktadır.
Vakaların %10-30 'unda otoimmun hastalıklar (haşimato hastalığı, hipotiroidi, crohn hastalığı, romatoid artrit , lupus ) birlikte görülmektedir.
Vakaların %5-30 'unda genetik sebepler bulunmaktadır.
Yumurta rezervi ciddi olarak azalsa bile tüp bebek tedavisi ile iyi sonuçlar aldığımız hasta grubudur. Erken teşhis edilerek tedavi planlanması önemlidir.

Bu makale 4 Kasım 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Günseli Dura Özdemir

Op. Dr. Günseli Dura Özdemir Özel Ota Jinemed Hastanesi'nde görev yapmaktadır. Ankara Gazi Üniversitesi Tıp fakültesi'ni başarıyla tamamladıktan sonra İstanbul SSK Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde İhtisasını tamamlamıştır. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Uzman Doktor; Medipol Mega Üniversitesi Kadın Doğum ve Tüp Bebek Kliniği'nde öğretim görevlisi olarak ve Şişli Memorial Hastanesi Tüp Bebek kliniğinde Prof. Dr. Semra Kahraman'ın ekibinde görev yapmıştır . Prenatalzentrum Hamburg und Humangenetik im Gynecologicumda observer olarak ileri düzey ultrasonografi ve KÖGEM de Kök hücre( Mezankimal stem cell) konularında eğitim almıştır. Tüp Bebek, Üreme cerrahisi (Histereskopi, Laparaskopi ) jinekolojik cerrahi ameliyatlar, riskli gebelikler başlıca ilgilendiği konulardır. Bilimsel Kuruluşlara Üyelikleri; 1)Türk J ...

Etiketler
Yumurtalık
Op. Dr. Günseli Dura Özdemir
Op. Dr. Günseli Dura Özdemir
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube