Erken-hızlı-çabuk boşalma (prematür ejakülasyon)

Erken-hızlı-çabuk boşalma (prematür ejakülasyon)

Seks günlük hayatın önemli unsurlarından bir tanesidir. Bu cümleyi okuyunca bir çoğununuz buna katılacakken bazılarınız da seks benim için ikinci öncelikli gibi cümleler kuracaksınız. Seks benim için ikinci öncelikli diyen kişiler büyük ihtimal seksin büyüleyici atmosferinin tadını çıkarmayı öğrenememişlerdir. Seks bu kadar önemli olunca sekse dair her şey de önem kazanmaktadır. Bunlardan bir tanesi de cinsel birleşme süresi, yani boşalmadan ilişki kurabilme süresidir. Bu yazımda bu konuya değineceğim.

Erken boşalma, prematür ejakülasyon veya ejaculatio praecox; dediğimiz problem, erkeğin boşalma sürecini kontrol edememesi problemidir. Erken boşalma, cinsel bir yetersizlik değildir. Boşalma üzerinde kontrolün az sağlanması veya sağlanamamasıdır. Hem erkeklerin hem de kadınların en fazla yakındıkları sorunların başında gelir.

Erken boşalmanın neden problem olduğunu anlamak için önce cinsel ilişkinin tanımını yapmakta yarar var. Cinsel ilişki deyince çoğu insanın aklına gelen şey kadın ve erkeğin cinsel organlarının birleşmesidir.

Bu süreçte kadının cinsel organı pasiftir, herhangi bir aktiflik göstermesine de gerek yoktur. Yani kadın sevişmek istese de istemese de, her zaman ya da o an seksten haz alsa da almasa da, orgazm olsa da olmasa da cinsel ilişkiye girebilir ve de cinsel ilişkiyi sürdürebilir. Buna itirazınız olabilir ama kadının cinsel birleşme sırasında yaşayabileceği en fazla problem kayganlaşma problemi olur, bu da bir kayganlaştırıcı krem ile çözülebilir.

Kadının tersine, erkeğin cinsel birleşmeyi yaşayabilmesi ve partnerine yaşatabilmesi için penisinin sertleşmiş olması ve birleşme boyunca da penis sertliğinin korunması gereklidir. Cinsel birleşme için bu gerekliyken, boşalma yaşandığında penis sertliği de biter ve o anda ilişki de sonlanmış olur. Bu kısmın yani erkeğin boşalma yaşadığı anın, cinsel birleşmenin sonunda, ortasında ya da başında olması; erken boşalma, normal boşalma ve geç boşalma olup olmadığına karar verilecek olan bölümdür.

Peki bu boşalmaya kadar geçen birleşmenin bir süresi var mıdır?

Net bir şey söylememekle birlikte (çiftin cinsellikten aldığı haz, sürelerden daha önemlidir.)erken boşalma konusunda yapılan çalışmalar ve istatistikler gösteriyor ki cinsel ilişkide aşağıdaki süreleri gösterilenler erken boşalıyor sayılıyor:

·         Penis vajinaya girmeden önce boşalma gerçekleşiyorsa bu "ileri derecede erken boşalma"

·         Penis vajina da iken 1 dakika veya daha altı zamanda boşalma yaşanıyorsa bu "orta derece erken boşalma"

·         Penis vajinada iken 1 ile 5 dakika arasında boşalma oluyorsa bu da "erken boşalma" olarak kabul edilir.

Bu süreleri göz önüne alınca normal cinsel birleşme süresi penis vajinada iken 5 ile 15 dakika arası kabul edilmektedir.

Erken boşalmanın yani kontrolsüz boşalmanın tanımını yaptığımıza göre bir de neden kaynaklanıyor olabilir ona bakalım:

Fizyolojik bir takım rahatsızlıklar, kazalar, yaralanmalar, hormonsal anormallikler, alkol ve madde kullanımı buna neden olabiliyorken genellikle ( %99’a varan oranlarda) psikolojik süreçlerden kaynaklanmaktadır.

Denetimsiz boşalmanın psikolojik nedenleri arasındaki ilk temel neden, mastürbasyonu yanlış öğrenmiş olmak ve yanlış kullanmış olmaktır. Çünkü genellikle mastürbasyon bir an önce boşalmayı hedefleyen bir amaca dönük yapılmaktadır. Mastürbasyonda öğrenilmiş olan bu tarz cinsel yaşamda da aynı şekilde kullanılmaya devam etmektedir. Biran önce boşalmalısın… Bu tabii ki kişinin bilinçli aklıyla kabul ettiği bir mesaj değil, bilinçdışı süreçler tarafından ortaya konulan bir uygulama metodudur.

Erken boşalmanın diğer bir nedeni birkaç kere denetimsiz boşalma yaşamış birinin, tüm cinsel birleşmelerinde erken boşalacağını düşünmesi ve kaygı düzeyinin artmasıdır, yani bir bakıma kendisini gerçekleştiren kehanettir. Bundan dolayı bu tür sorunlar yaşayan erkekler cinsel ilişkiden kaçınır hale gelir ki, bu da iki cinsel ilişki arasındaki sürenin uzamasına neden olur. Bu da cinsel isteğin artmasına ve sonuçta da erken boşalmanın zemininin hazırlanmasına neden olmaktadır. Yani aslında bir tür paradoks oluşmaktadır.

Denetimsiz boşalmaya neden olan bir diğer şey de kişinin cinsel birleşmede süreci nasıl doğru yönetebileceği ile ilgili bilgiyi bu zamana kadar öğrenememiş olmasıdır.

Bu ana denenlerin dışında diğer nedenlere de bakacak olursak:

-Partnere karşı olan aşırı ilgi, aşırı bağlılık ve sevgi yani kısacası aşk, heyecanı arttırıp erken boşalmaya neden olabilir.

-Sık sık para karşılığı cinsel birleşme yaşamak da denetimsiz boşalmaya neden olmaktadır. Çünkü para karşılığı kurulan ilişkilerde tıpkı mastürbasyon gibi yalnız olarak tek taraflı hazza yönelik duygular içerdiğinden amaç boşalıp rahatlamaktır.

-Cinsel mitler yani hurafeler; Bu başlı başına ele alınması gereken bir konudur ama kısaca değinmek gerekirse, güç penistedir, iyi bir erkek eşini her zaman tatmin etmelidir, cinsel ilişki sadece penis vajina ilişkisinden ibarettir vb. inançlar

-Kişinin kendisini yorgun, sıkılmış, kızgın ve tedirgin hissetmesi

-Cinsel açıdan baskı altında yetişmiş olmak

-Cinselliğe dair günah duyguları ve sonucunda da suçluluk duygusu

-Eşler arasındaki problemler

-Uygun doğum kontrol yöntemi kullanılmadığı için hamile bırakma korkusunun oluşması

-Kişinin kendi penisinden veya vücudundan utanması

Denetimsiz boşalma sorunu yaşayan erkekler cinsel yaşamlarının dışında da ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Çünkü erken boşalan erken topluma göre gücünü kontrol kaybetmektedir. Cinsel birleşme süresi erken bittiği için de kişi kendini iyi hissedememektedir.

Erken boşalma sorunu, maalesef yalnızca yatak odasında sınırlı kalmamaktadır. Hem mutlu olamamış, rahatlayamamış bir kadın, hem eşini mutlu edememiş bir erkek bunu çevresine de yansıtmaktadır. Öfke artmakta, kişiler daha kırılgan, agresif ve hassas olmaktadırlar ve bu döngü artarak devam etmektedir. Bu olay kişilerin, evliliklerine, iş hayatlarına, arkadaş ilişkilerine ve aile ilişkilerine de yansıyabilmekte ve hatta evliliklerin bitmesine neden olacak sıkıntılar doğurabilmektedir.

Bu durum kadınlar açısından baktığımızda da büyük bir sorun oluşturmaktadır. Bunu şöyle bir metaforla açıklayalım:

Çok sevdiğiniz bir yemek yaptı eşiniz, siz sofraya oturdunuz, tam bir kaşık alacaktınız ya da almıştınız ki, eşiniz önünüzdeki tabağı aldı, götürdü çöpe döktü. Şaşırdınız, anlam veremediniz ama bu sürekli olarak tekrarlanmaya başladı. Ne hissedersiniz? Büyük ihtimal öfkelenir, o yemek masası sizin için kötü bir hal almaya başlar, eşinizle tartışma yaşar ve artık o yemeği o kadar sevmemeye başlarsınız. İşte kadın için de eşinin erken boşalması budur. Tam sevdiği bir işi yapacak, eşi boşalıyor, bu sürekli tekrarlanıyor. Kadın için yatak odası sıkıntı veren bir yere dönüşür, kadın buna öfkelenir ve cinsellikten uzaklaşır.

Bize terapiye gelen çiftlerin evlilik, aile problemlerinin içine baktığımız zaman kişiler arasındaki iletişim bozukluklarının cinsel yaşantıyı, cinsel yaşamdaki bozuklukların da aileyi ve evliliği etkilediğini görmekteyiz. Sonuçta mutsuzluk, huzursuzluk meydana gelmekte ve kişiler maalesef hayatın bir parçası, bir paylaşım olan cinselliği yaşayamamakta; hem fiziksel hem de bedensel rahatlamaya olan ihtiyaçlarını giderememiş olmaktadırlar. Bu da boşanma gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. 

Nedenlerine baktık ve şimdi ne yapabiliriz ona bakalım.

Erken boşalma, cinsel sıkıntılar içinde fiziksel bir nedenden kaynaklanmıyorsa terapide kolay çözüme ulaştırılan ve başarılı olduğumuz bir konudur. Kişinin verilen ödevlere uyması ve terapisti ile uyumlu çalışması gerekir. Çözüm adına yapılan ilk şey doğru bir cinsel eğitim vermektir.

İnsan iki temel ilkeye göre yaşar:

Bunlardan birisi haz, diğeri elemdir. Kişi haz aldığı şeyi sürekli yaşamak, elem gördüğü şeyi ise bir an önce sonlandırmak ister. Bu yüzden önce cinsel hayatı haz alınan bir olguya dönüştürmek gereklidir. Çünkü kişi cinselliği elem veren bir olay olarak görüyorsa biran önce sonlandırmak ister, yani biran önce boşalır.

Cinsel mitleri ortadan kaldırmak, cinselliği keyif verici bir olay haline getirmek için fantezi kurmaya özendirmek, kişinin hayatında bir takım stres verici olayları düzenlemesine yardımcı olmak, cinselliğin sadece penis vajina ilişkisinden ibaret olmadığını anlatmak ve eşler arası iletişime odaklanmak terapi sırasında yapılan işlemlerdir.

Bunların dışında terapi sonrası bir takım mastürbasyon ödevleri verilmekte, partneri ile birbirlerine erotik masajlar yapması, cinsel yaşam hakkında eşiyle sohbet etmesi istenilmektedir.

Son olarak da cinsellik olgusunun Türkiye’de tabu olduğunun farkındayım. Birçok çift cinsel problemleri ile yaşamaya çalışmaktadır. Buradan onlara önerim duvarlarınızı yıkın ve yaşadığınız cinsel sorunları çözmek için terapiye başvurun. Korktuğunuz hiçbir şey ile karşılaşmayacak, cinsel problemlerinizden dolayı yargılanmayacak, alay edilmeyeceksiniz. Kendinize işkence etmeyin ve bu işi çözebilmek adına bir adım atın.

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Psk. Dan. Mehmet Ceylan

Psk. Dan. Mehmet Ceylan Pozitif Psikoloji Danışmanlık'ta çalışmalarını sürdürmektedir.

Etiketler
Cinsel perhiz
Psk. Dan. Mehmet Ceylan
Psk. Dan. Mehmet Ceylan
Aydın - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube