Ergenlerde beslenme nasıl olmalı?

Ergenlerde beslenme nasıl olmalı?

Yetişkinlikte sağlık için ergenlik döneminde beslenme alışkanlıkları büyük önem taşıyor…

11 yaşında başlayarak 18 yaşına kadar süregelen ergenlik döneminde kazanılan beslenme alışkanlıkları yetişkinliğin temeli niteliğindedir. Büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu bu dönemde buna paralel olarak vücudun enerji ve besin ögelerine ihtiyacı artar. Bu dönemde düzensiz öğün, öğün atlama ev dışında yemek yeme, ayak üstü fast food tarzı beslenme, kişiye özel hazırlanmamış şok diyet planlarını uygulayarak metabolizmanın bozulmasına sebep olma ,şekerli ve yüksek karbonhidratlı içeceklere ilgi duymak sık rastlanan sorunlardandır. Düzensiz ve dengesiz beslenmenin sebep olduğu obezitenin ( şişmanlık) temellerinin ergenlik çağında atıldığına dair birçok çalışma mevcuttur.

Ayrıca bir diğer sorun da bu dönemde güzellik ve yakışıklılık algısı magazin kültürünün de etkisiyle ergenlikte zayıf olmak anlamına geldiğinden bu dönemde bireylerde zayıf olmak ve zayıf kalmak uğruna yemekten kaçınma, yediklerini kusma ,idrar söktürücü kullanma gibi birçok yanlış davranışa itmekte ve anorexia nervosa (psikolojik sebeplerden dolayı yemek yemekten kaçınma ),bulumiya nervoza ( kilo alma korkusu ile yediklerini kusma ) bigoreksiya ( erkeklerde vücudunu aynada sürekli olarak kassız görme, kas kütlesini arttırmaya çalışma ) gibi birçok sağlık sorunlarını da beraberinde getirmekte yetersiz beslenmeye bağlı büyüme ve gelişme durmakta vücut direnci düşmekte ve birey enfeksiyonlara karşı savunmasız kalmaktadır.

11-18 yaş aralığındaki bireylerin günlük besin ve enerji ihtiyaçları cinsiyetlerine,yapmış oldukları etkinliklerin derecesine ve sürelerine göre farklılık göstermesine karşılık ortalama olarak bakacak olursak ;

Süt ve süt ürünleri ; 2,5 porsiyon( 1 porsiyon karşılığı ;1 bardak süt,kefir, ayran vb 30 gr peynir,3-4 yemek kaşığı yoğurt)

Et ve et ürünleri yumurta, kurubaklagil ; 2,5-3 porsiyon ( 1 porsiyon karşılığı;1 yumurta,3 köfte kadar et, tavuk yada balık, 3-4 yemek kaşığı kurubaklagil)

Sebze ve meyve ; 3-4 porsiyon (1 porsiyon karşılığı;4-5 yemek kaşığı sebze yemeği, 1 orta boy meyve)

Tahıl ve türevleri ; 6-8 porsiyon(1 porsiyon karşılığı;1 ince dilim ekmek,3-4 yemek kaşığı pilav ya da makarna, avuç içi kadar ceviz,fındık yada badem) kadar olması önerilir.

Miktarlarının dışında diğer dikkat edilmesi gereken husular ;

Güne mutlaka kahvaltı öğünü ile başlamak

Su içme alışkanlığı edinmek

Meşrubatlar ,asitli içecekler,yüksek kalorili smoothıelerden ve hazır meyve sularından uzak durmak

Öğün atlamadan beslenmek 3 ana 2 ara öğün şeklinde

Özellikle ara öğünlerde süt,kefir, ayran ,meyve ,avuç içi kadar ceviz,fındık, badem gibi kavrulmamış yağlı tohumları tercih etmek.

Öğünleri televizyon , bilgisayar karşısında yemekten uzak durmak

Yediklerimizi çok iyi çiğnemek

Günlük olarak en az 1 saat fiziksel aktivitede bulunmak

Bu makale 28 Aralık 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dyt. Bilgen Tanyel, İstanbul Bilim Üniversitesi'nde başladığı Beslenme ve Diyetetik Bölümünü başarıyla tamamlayarak Diyetisyen unvanı almıştır. Anadolu Üniversitesi'nde ise İşletme ve Gıda Teknolojisi Bölümlerini tamamlamıştır. Efes Pilsen (Kalite Sağlama Labaratuvarı) Ülker Gıda San.(ARGE Labratuvarı) Mavi-Yeşil Light Ürünleri(Ürün geliştirme) Florence Nightingale Hastanesi –Şişli İnternational Hospital Acıbadem –Yeşilköy Avrupa Şafak Hastanesi-Gaziosmanpaşa Özel Aile Hastanesi-Bahçelievler Özel Rumeli Hastanesi Türkiye hastanesi –Şişli Kolan İnternational Şişli gibi kurumlarda birçok pozisyon ve görevde deneyim sahiib olmuştur. Bir çok kurs ve sertifika programını başarılı bir şekilde tamamlayan Dyt. Bilgen Tanyel, mesleki çalışmalarına İstanbul Esenyurt'ta bulunan Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Danışmanlık Merkezi'nde devam ...

Uzm. Dyt. Bilgen Tanyel
Uzm. Dyt. Bilgen Tanyel
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube