Emziren anneler mamografi çektirebilir mi ?

Emziren anneler mamografi çektirebilir mi ?

Emziren annelerin mamografi çekimi ile ilgili endişeleri genellikle şudur: 

“Radyasyon sütümü etkiler mi?  ve bu yolla bebeğime zarar verir mi?”

Bir diğer olası soru, emzirme döneminde yapılan mamografinin tanısal yararı olup olmayacağı ile ilgilidir.

1. X ışınları, yani radyasyon, annenin sütünü etkilemez. Mamografi çekiminden hemen sonra süt vermenizde bir sakınca yoktur. Aynı şey meme ultrasonografisi ve Magnetik Rezonans (MR) için de geçerlidir.

2. Mamografide emzirme dönemindeki memenin görüntüsü emzirme dönemi dışındaki görüntüsünden çok farklıdır. Farkı oluşturan, emzirme döneminde meme dokusunun artan yoğunluğudur. Yoğunluk artışının nedeni süt bezlerinde yapılmakta olan ve süt kanallarını da dolduran süt salgısıdır. Sık emziren kadınlarda daha fazla süt üretimi olduğu için meme yoğunluğu daha da fazladır. Memenin yoğun görüntüsü mamografinin duyarlılığını (hassasiyetini) bir miktar azaltır ama bütünüyle yararsız hale getirmez. Bütün mesele tanı yöntemlerini en yararlı olacakları şekilde seçmek ve sıralamaktır. Kullanılacak tanı yöntemlerini en uygun şekilde seçmek ve sıralamak radyoloğun sorumluluğudur. Dolayısıyla, radyoloğunuz sizin durumunuzda tanı için mamografiden yararlanabileceğini söylüyorsa dikkate almalısınız. Bebeğinizin yanınızda olması ve mamografi çekiminden hemen önce emzirmeniz halinde meme yoğunluğu biraz azalacaktır.

Yöntem belirleme sorumluluğunu radyoloğunuza veriniz; mamografi ve diğer meme görüntüleme yöntemleri ile ilgili bütün sorularınızı radyoloğunuza yöneltiniz. Farklı branşlardan doktorların radyolojik yöntem seçiminde isabetsiz olabileceklerini ve radyolojik tanı koymada da yetkisiz olduklarını unutmayınız..!

 

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Ayşegül ÖZDEMİR, lisans öncesi öğreniminin ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda almış ve Radyoloji Uzmanı olmuştur.  1991 yılından beri alt uzmanlık alanı olan Meme Radyolojisi ile ilgili çalışmalarına devam eden Prof. Dr. Ayşegül ÖZDEMİR, 2000 yılında Doçent, 2006 yılında ise Profesör unvanını almıştır. Türkiye’de meme kanseri tarama ve takip protokollerinin uygulanmasında, mamografik kalite ve radyasyon dozu çalışmalarında, meme görüntülemesinde başarı ve verimlilik kıstaslarının ölçümünde, iyi huylu meme lezyonlarında biyopsi yerine radyolojik takip, tarama amaçlı meme ultrasonografisi, stereotaksik ve sonografik biyopsi, cerrahi biyopsi öncesi telle işaretle ...

Etiketler
Emziren anneler mamografi çektirebilir mi
Prof. Dr. Ayşegül Özdemir
Prof. Dr. Ayşegül Özdemir
Ankara - Radyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube