El bileğinizi kırdığınızı nasıl anlarsınız?

El bileğinizi kırdığınızı nasıl anlarsınız?

El bileğiniz kırıldığında bu durum bileğinizde bulunan 8 küçük kemikten bir veya bir kaçını ilgilendirir. Bu küçük kemikler kolumuzda bulunan radyus ve ulna dediğimiz kemiklerimize doğrudan bağlıdır. En sık gördüğümüz el bileği kırıklarından bir tanesi radyus kemiğinin el bileğinizle birleştiği noktada oluşan Distal Radyus kırıklarıdır. Bu tarz kırıklar genellikle avuç içi açık vaziyette düşme sonucu olurlar. Ancak darbe veya kaza sonucu olan el bileği kırıkları da sıkça görülmektedir.

İşte size el bileğiniz kırıldı mı yoksa burkuldu mu anlamanız için 5 ipucu

Bilekte ağrı ve şişlik

Elde ve el bilek hareketlerinde zorlanma veya hareket ettirememe

El bileğinin şeklinde bozulma

Parmak hareketlerinde ağrı

Parmaklarda uyuşma ve karıncalanma

Tüm bunlara rağmen elinizi ve el bileğinizi hala oynatabiliyor olsanız bile bu bileğinizi kırmadığınız anlamına gelmeyebilir. Kırığınız yerinden oynamamış tarzda veya basit çatlak şeklinde bir kırık veya çıkık olabilir. Bu durumda kırığınızın uygun bir şekilde alçı/atel tespiti gibi bir yöntemle sabitlenmesi gerekebilir. El bileği kırıkları şiddetine ve türüne göre atel, alçı veya ameliyatla tedavi edilirler. Olay gerçekleşir gerçekleşmez vakit kaybetmeden bir el cerrahına gidilmelidir. Önemsenmeyen her travma ileride daha karmaşık sorunlara sebebiyet verebilmekte, bileğinizde geri dönüşü olmayan şekil bozukluklarına ve hareket kısıtlılıklarına yol açabilmektedir. Her düşüş, her travma ve her kırık önemlidir.

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Eftal Güdemez

Prof. Dr. Eftal GÜDEMEZ, 1970 yılında Gaziantep'te doğmuştur. 1987 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1993 yılında tamamlamış ve tıp doktoru unvanı almıştır. 1993-1998 yılları arasında ise Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde ihtisasını yapmıştır. Prof. Dr. Eftal GÜDEMEZ, 1995-1996 yılları arasında VKV Amerikan Hastanesi El ve Mikrocerrahi Bölümü'nde El Cerrahisi fellowship'liği, 1997-1998 yıları arasında ise The Cleveland Clinic Foundation Department of Plastic and Reconstructive Surgery, OH, USA'de Mikrocerrahi fellowship'liği yapmıştır. Askerlik vazifesini 1999-2000 yılları arasında İstanbul Haydarpaşa Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde Ortopedi Uzmanı olarak yerine getirmiştir. 2000-2004 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Orto ...

Etiketler
El ameliyatı
Prof. Dr. Eftal Güdemez
Prof. Dr. Eftal Güdemez
İstanbul - Ortopedi ve Travmatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube