Kalorisiz olduğu düşüncesiylediyet ürünleri sınırsız bir şekilde tüketmek, kilo vermek isterken kilo almaya sebep olabilir.

Günümüz yaşam koşullarına bağlı olarak bireylerin gün içindeki aktivite düzeylerinin düşük olması ve hareketsizlik,obezite oranlarının artmasına neden olmaktadır. Bu durum son yıllarda insanların beslenme konusunda daha bilinçli davranmaya başlamalarına neden olmuş ve bu da diyet ürünlere olan ilgiyi artırmıştır. Bireyler kilo alımını durdurmak, zayıflamak veya vicdanlarını rahatlatmak için diyet ürünlere yönelmeye başlamışlardır.Bunun devamında zamanla“Diyet ürünler zararlı mı yoksa yararlı mı”, “Gün içerisinde ne kadar tüketilmeli”, “Fazla tüketiminin zararı var mı” gibi sorular oluşmaya başlamıştır.

Light ürün diyabet ürün müdür?

Diyet ürünler“ ile “diyabetik ürünler”in sıklıkla karıştırıldığı görülür. Diyet ürün, light ürün demektir; yani Türk Gıda Kodeksi’ne göre toplam enerjisi en az % 25 azaltılmış olan ürünlerdir. Bu ürünlerin içerdiği şeker ve yağ azaltılarak, lif (posa) içeriği artırılır. Diyabetik ürünler ise sadece şeker yerine tatlandırıcı(aspartam, sorbitol, sükraloz vb.) kullanılarak hazırlanan ürünlerdir ve amaç kan şekerini yükseltmemektir. Diyet yapanbireylerin diyabetik ürünler kullanması gerekmez. Diyabetik ürünlere şeker yerine tatlandırıcı konduğundan, kaybedilen tadı ve aromayı sağlamak için daha fazla yağ kullanılabilir. Bu durumda diyabetik ürün kullanan bir kişi,şeker tüketmemiş olur fakat normalde alacağından daha fazla yağ almış olur. Yani diyabetik ürünler kalorisi azaltılmış ürünler değillerdir. Aynı şekilde, diyabetik bireyler de şeker içerebileceğinden dolayı diyet ürünler tüketmemelidirler.

Düşük kalorili, şekersiz, az şekerli, şekeri azaltılmış, tatlandırıcılı, az yağlı, yağı azaltılmış ve yağsız ürünlerin hepsi diyet ürünler sınıfına girer.

Tüketim miktarı önemli mi?

Diyet ürünler konusunda en sık yapılan hata, bu ürünlerin çok az kalorili ya da kalorisiz olduğu düşüncesine kapılmaktır. “Nasıl olsa light” düşüncesiyle aşırı tüketim yapılırsa, yüksek miktarda kalori alınabilir. Yapılan çalışmalar, ağırlıklı olarak diyet ürün tüketen bireylerin, bu ürünleri tüketmeyenlere göre daha fazla kilo aldıklarını göstermiştir. Diyet ürünler kalorisiz olmamakla birlikte, normal ürünlerle aralarında çok az bir kalori farkı vardır. Örneğin; bir bisküvi 100 kalori ise,diyet bisküvi 75 kalori civarındadır.

Burada etiket okumanın önemi öne çıkar. Zayıflamak veya kilosunu korumak isteyen kişilerdiyet ürünler satın alırken mutlaka etiket bilgilerini okumalıdır.

Sağlığa zararı var mıdır?

Diyet ürünlerin sağlığa herhangi bir zararı yoktur, hatta aksine yararlı da denilebilir. Vücut tüketilen besinlerden şeker de aldığından, aslında çay şekeri olarak betimlenen şekereihtiyacı yoktur. Aşırıya kaçılmaması kaydıyla, diyet ürünlerle ekstra şeker alımı önlenmiş olur. Tatlandırıcı içeren ürünlerin fazla tüketilmesi ise laksatif etki göstererek ishale neden olabilir.

Light süt-tam yağlı süt ikilemi

Süt yağının yarı yarıya azaltılmasıyla yarım yağlı süt, tamamının alınmasıyla da yağsız süt elde edilir. Sütün yağının azaltılması yada tamamen alınması, sütün besin değerini etkilemeden sadece verdiği enerjiyi azaltır. Ayrıca light süt ve süt ürünleri ekstra katkı maddesi içermez, günümüz teknolojisi ile katkı maddesi kullanılmadan da yağ azaltma işlemi yapılabilmektedir.

Süt ve süt ürünleri hayvansal kaynaklı olduğundanbir miktar doymuş yağ içerirler. Kolesterol problemi yaşayan veya kalp ve damar hastalığı olan bireyler, yarım yağlı veya yağsız süt ürünlerini tercih ederek diyetlerini destekleyebilirler.

Sonuç olarak,uygun miktarlarda olmak koşuluyla büyüme çağındaki çocukların dışında her yaştan kişi diyet ürünler kullanabilir. Diyet ürünler kullanılırken kalorisiz olduğu düşüncesine kesinlikle kapılmamak ve etiket bilgilerini okumayı ihmal etmemek gerekir. Bu şekilde porsiyon miktarı ayarlanarak kilo kontrolü sağlanabilir.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!