Hazırmısınız? taza özel beslenme formülleri

Hazırmısınız? taza özel beslenme formülleri

Yaz mevsimini sevenlerden misiniz ? Güneş ve sıcakla aranız nasıl ? Bu aylarda bedenin nelere ihtiyaç duyduğuna dair bilginiz var mı? Bu sorular ilginizi çekti ise yaza özel bilinmesi gereken kurallardan ve önemli besinlerden biraz bahsedelim.

Hepinizin bildiği gibi geçtimiz yıl son yetmiş yılın en sıcak günlerini geçirdik.Acaba bedenimiz yaz mevsiminden,dünyadaki güneşe olan bu açımızdan,yükselen sıcaklıktan nasıl etkilenir ve en çok neleri önemser biliyor muyuz?Mevsim dönümü diye evrensel bir gerçek var. Bu ritmik döngü sistemi uzayda olduğu gibi aslında toprakta hayvan ve bitki aleminde ve biz canlıların bedenin de gerçekleşiyor.Bedenimiz döngüsünü yaşarken her mevsimden farklı etkiler ve etkileşimler alıyor.Eğer her mevsimin gerektirdiği ihtiyaçlari karşilarsak,mevsiminde doğal  sebze ve meyveler ile beslenirsek doğru adımları atmış oluruz.

Yaz aylarını yaşayan bedeniniz icin  bilmeniz gereken DÖRT KURAL

✓ Su kuralı

✓ İyon dengesi

✓ Güneş ışınları kullanımı

✓ Mevsim döngüsüne uygun besin seçimi

SU KURALI: İçmemiz gereken su çeşidi ve kişiye özel miktarını iyi bilmek lazım. Tüketmeniz gereken su hakkını eğer bazal metabolik hızınızı biliyorsanız; metabolik hızınıza ilave 1000 ml olarak basitçe belirleyebilirsiniz. Ya da İdeal ağırlığınızı 25 ile çarpıp 1000 ile toplayarak da içmeniz gereken su miktarınızı bulabilirsiniz. Su düzeni kuralına gelince uyanık olduğunuz saat başına bir bardak su kuralıyla ya da öğünden önce iki bardak öğün sonrası bir bardak ikindi ve gece yatarken birer bardak şekliyle dağılımlı olarak ta su içebilirsiniz.PH değeri yüksek olan suları 7,5 ve üzerini tavsiye ederim.

İYON DENGESİ: Aşırı su,aşırı tuz,aşırı potasyum hepsi özelikle yaz aylarında dikkat edilmesi gereken maddelerimizdir. Yaz ayların da  osmalar iyon dengemizi ayarlayamaz isek hiper veya hipotansiyon taşikardi veya bradikardi bayılma veya kusma gibi risklerle karşılaşabiliriz. Kişiye özel yeteri kadar su içmeliyiz.Tuz tüketmemeliyiz.Eğer hipotansif isek tuz ilaveli domates suyu ya da ayran içmeliyiz.Yaz aylarında sağlığımız için günde iki porsiyon potasyumdan zengin kayısı karpuz kavun şeftali gibi meyvelerden tüketmeliyiz.

GÜNEŞ IŞINLARI KULLANIMI: Yapılan birçok bilimsel araştırma sonucu bizlere gösterdi ki güneşten yeterli yararlanmayan insanlarda D vitamini eksikliği ve bu eksikliğin yarattığı hastalıklar olan başta osteopeni ve osteoporoz,immün sistemde yetersizlik, kanser  gibi hatalık risklerinde artış oldu. D vitamini ni hayvansal gıdalardan almanın çok yeterli olmadığını bilmeli GÜNEŞİN DİK GELDİĞİ SAATLERDE 20-40 DAKİKA KADAR GÜNEŞLENMELİ UVB IŞINI ALIP SONRADA ZARARLI OLAN UVA IŞINLARINDAN KORUNMALIYIZ.

MEVSİM DÖNGÜSÜNE UYGUN BESİN SEÇİMİ:

Yaz ayları boyunca önemsememiz gereken unsurların başında; cilt ve deri sağlığımız,kansere karşı savunma gücümüz ,kalp ve damarlarımızın sağlığı gelir.Bu sebeple besin seçimimiz de önceliğimiz salatalik domates kayisi kiraz semizotu börülce ve balik olmali. Peki neden derseniz 

Salatalik A, C,E ve K vitaminleri açısından zengindir, bunun yanında protein, diyetlifleri, folat, niasin, pridoksin, riboflavin, tiamin, sodyum potasyum içermektedir. Ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor gibi sağlık açısından çok önemli mineraller içermektedir.

Domates içerdiği güçlü antioksidan olan likopen Aynı zamanda yüksek oranda C vitamini, beta karoten ve E vitamini sayesinde yaz ayları boyunca kalp ve damar sağlığını korumak, kemikleri desteklemek ve kanseri önlemek için bolca tüketilmelidir.

Kayısı A C E K Vitaminleri fosfor potasyum magnezyum içerir.LİF bakımından zengındir once cildiniz ve deri sağlığınız sonrada kalp sağlığınız ıcın yaz aylarında hergün yemelisiniz.

Kirazın faydaları arasında öne çıkan nokta, meyvenin antioksidan bakımından zengin olması ve bu sayede derimizi ve pek çok organı hücre hasarına karşı korumasıdır.Buna ek olarak tam bir vitamin ve mineral deposu olan kiraz C, A, K vitaminleri ile fosfor, demir ve kalsiyum gibi önemli mineraller bakımından çok iyi bir kaynak olup yaz aylarında tansiyonunuz kalp sağlığınız kansere karsı korunma gucunüz için tüketilmelidir.

Semizotu başta C ve A vitamini olmak üzere niasin, riboflavin, folat, B6 vitamini içeriyor. Aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez mineralleri bakımından oldukça zengin bir sebze olan semizotu omega 3 içeriyor.Yaz aylarında bolca yenmesi gereken en değerli besinlerden birisidir.

Börülce içerdiği protein, vitamin, demir, çinko, potasyum ve manganez minerali sayesinde kötü kolestrolü azaltır,yüksek tansiyon ile şekere faydalı olup, kanseri önleyici özellik taşır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Yaz aylarının en değerli sebzelerindendir.

Balık omega 3 deposu proteınden zengin fosfor ıyot ve pekcok vitamıni barındıran sindirimi kolay cilt kalp sağlığı acısından kıymetlı beyın hastalıkları ve kansere karsıda onleyıcı cok degerli bir besindir ve yaz boyunca en az hafada ıkıgun yemekte fayda vardır.

Bu yaz saglikli olmak yaz aylarinin beraberinde getirdigi her turlu saglik riskinden korunmak isterseniz dört kural ve yedi besini yaşamınıza yerleştirmelisiniz.

İşte bilinmesi gereken formüller genel hatlarıyla böyle ve şimdi sizde artık yaza hazırsınız.

Sevgiler.

Bu makale 14 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Burçin Çelikezer

Dyt. Burçin ÇELİKEZER 29 Ocak 1980 yılında İzmir'de doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünü başarıyla tamamlayarak Diyetisyen unvanı almış ve Hastalıklarda Beslenme uzmanlık eğitimini sürdürmektedir. Eğitim sureci boyunca Tariş AR-GE Labaratuvarında besin stajı, Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesi Erişkin Hastanesinde Beslenme Tedavisi pratik eğitimi, Bilkent Üniversitesi Kafeteryalar İşletmesi Müdürlüğünde Kurum Mutfağı Yönetimi çalışması,Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampusü Merkez Mutfağı Yönetimi stajı, Hacettepe Üniversitesi Dr.İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesinde Çocuk hastalıkları ve Beslenme Tedavisi pratik çalışması, Sami Ulus Çocuk Hastanesinde Onkoloji, Alerji, Endokrinoloji ve Enfeksiyon servislerinde Çocuk Hastalıkları ve Beslenme Tedavisi alanında uygulamalı e ...

Etiketler
Yaz aylarında beslenme
Dyt. Burçin Çelikezer
Dyt. Burçin Çelikezer
İzmir - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube