Covid-19 & obezite

Covid-19 & obezite

Bugün konumuz son zamanlarda herkesten duyduğum “Covid varken diyet yaparsam hasta olur muyum, bağışıklığım düşer mi?” soruları, hatta “çikolata, gofret yiyip zayıflama covid olursun dediler” söylemleri 

 Yapılan çalışmalar COVID-19 için sadece beslenme yetersizliğinin değil, aynı zamanda obezitenin de büyük bir risk faktörü olduğunu bildirmektedir.

 Artan yağ kütlesiyle birlikte bağışıklık sistemi hücrelerinin işlevinde bozulmalar gerçekleşir. Doymuş yağ, şeker ve rafine karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin obezite, tip 2 diyabet, yüksek kolesterol ve kalp damar hastalıklarının sıklığını arttırdığı bilinen bir gerçektir. Bu durumun vücutta virüse karşı gelişecek bağışıklık yanıtlarında yetersizliğe, iyileşme süresinin uzamasına, hastalık şiddetinde ve ölüm oranlarında artışa neden olabileceği belirtilmiştir.

 Yoğun bakım ünitesinde yatan obezite hastaları, obezite olmayan hastalara kıyasla artmış protein katabolizması (yıkımı) ile ilişkili bulunmuştur. Covid-19’a yakalanan obez hastaların hızlı kilo vermesi de bu sebepledir. Üstelik obez hastalar normal ağırlıktaki hastalara göre daha fazla enerji harcamasına sahiptir, bu sebeple yetersiz beslenme zannedilenin aksine obez hastalarda daha fazla görülmektedir.

 Çalışmalar kas kütlesinde artan kayıpla birlikte bağışıklık savunmasının zayıflamasını, dolayısıyla covid-19 şiddetinde artışı ilişkilendirmektedir.

 Bu nedenle, şimdi her zamankinden daha fazla, sağlıklı besinlere öncelik verilmeli, covid-19’a yatkınlığı ve uzun vadeli komplikasyonları azaltmak için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir. Bağışıklık sistemini korumayı/ güçlendirmeyi gözeterek hazırlanmış, sağlıklı beslenmeyi esas alan diyet listeleri virüse yakalanmanıza veya daha ağır geçirmenize sebep olmayacaktır.

Bu makale 28 Aralık 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dyt. Tuanna Ak, lisans öncesi eğitimlerinin ardından, 2016-2020 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi- Sağlık Bilimleri Fakültesi- Beslenme ve Diyetetik Bölümünü başarıyla tamamlamış ve Diyetisyen unvanı almıştır. 2019- İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi – Stajyer Diyetisyen 2019- İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi – Stajyer Diyetisyen 2020- Bahçelievler Medicalpark Hastanesi - Diyetisyen gibi kurum ve pozisyonlarda deneyimleri bulunmaktadır. Haziran 2017 Kariyer Hukuk Derneği Hukuk ve Sanat Zirvesi Mayıs 2018 Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi-Hayata Dokunan Eller Kasım 2019 Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi (GATA)-Hastalıklarda Güncel Nutrisyon Yaklaşımları Sempozyumu-III Kasım 2019 I.Beslenme ve Diyetetik Öğrenci Sempozyumu Kongresi-Sporcu Beslenmesi Konferansı Eylül 20 ...

Etiketler
Sağlıklı beslenme
Dyt. Tuanna Ak
Dyt. Tuanna Ak
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube