Gebeler hangi bitki çaylarını tüketebilir?

Gebeler hangi bitki çaylarını tüketebilir?

Bitki çaylarının yanlış kullanımı, gebeliklerin düşük veya prematüre (erken) doğum ile sonuçlanmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple bitki çayı tüketimlerinizi sınırlamalı ve daha çok poşet çay şeklinde içeriğini bildiğiniz çaylara yönelmelisiniz. İçeriğini bilmediğiniz karışım çaylardan kesinlikle uzak durmalısınız.

Ihlamur, kuşburnu, zencefil, nane ve turunçgil çaylarının günlük 240 ml ile sınırlı olacak şekilde tüketimi güvenlidir.

Zencefil çayı bulantı ve kusmanın olduğu dönemlerde size yardımcı olacak ancak rutin olarak tükettiğiniz bir çay olmamalıdır.

Bunların dışında adaçayı, fesleğen, keten tohumu, biberiye, lavanta, yaban mersini, sarı kantaron, kedi otu, oğul otu, melisa yaprağı, kekik, aloe vera, karahindiba çaylarından kesinlikle uzak durunuz.

Bu makale 28 Aralık 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dyt. Tuanna Ak, lisans öncesi eğitimlerinin ardından, 2016-2020 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi- Sağlık Bilimleri Fakültesi- Beslenme ve Diyetetik Bölümünü başarıyla tamamlamış ve Diyetisyen unvanı almıştır. 2019- İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi – Stajyer Diyetisyen 2019- İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi – Stajyer Diyetisyen 2020- Bahçelievler Medicalpark Hastanesi - Diyetisyen gibi kurum ve pozisyonlarda deneyimleri bulunmaktadır. Haziran 2017 Kariyer Hukuk Derneği Hukuk ve Sanat Zirvesi Mayıs 2018 Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi-Hayata Dokunan Eller Kasım 2019 Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi (GATA)-Hastalıklarda Güncel Nutrisyon Yaklaşımları Sempozyumu-III Kasım 2019 I.Beslenme ve Diyetetik Öğrenci Sempozyumu Kongresi-Sporcu Beslenmesi Konferansı Eylül 20 ...

Etiketler
Gebelik döneminde beslenme
Dyt. Tuanna Ak
Dyt. Tuanna Ak
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube