Çocukluk döneminde hiperaktivite bozukluğu

Çocukluk döneminde hiperaktivite bozukluğu

Çocukluk, yaşam serüveninin çok hızlı yol aldığı bir dönemdir. Bu dönem, içerisinde birçok ruhsal ve fiziksel sorunları da beraberinde getirir. Bunlardan en sık karşımıza çıkan ise Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğudur (DEHB).

Hiperaktivite çocuklarda aşırı hareketlilik, plansızlık, kuralsızlık ile ilişkilendirilen bir dürtü kontrol bozukluğudur. Hiperaktif çocuklar dışarıya rahatsızlık verecek davranışlarını bilinçli olarak gerçekleştirmezler. Dürtülerini kontrol edemedikleri için ortaya çıkan bir durumdur.

Hiperaktif çocuklarda ilk gözlemlenen aşırı derecede hareketlilik ve odaklanma sorunu olduğudur. Ancak bazı çocuklar sadece fazla yaramazdır ve bu durum hassas ailelerde hiperaktivite olarak algılanabilir. Gözlenen diğer özellikler ise; çok çabuk sıkılma, sabit kalamama, kuralllara uymama, söz kesme, dikkat eksikliği, saldırganlık gibi.

Hiperaktif çocuklar özellikle sosyal ve eğitsel alanda birçok problemle karşılaşabilirler. Özellikle derslerinde dikkat eksikliği probleminden kaynaklanan belirgin düşüşler görülebilir. Bu tür çocuklar sürekli olarak çevrelerinin kendisini eleştirmesine maruz kalmaktadır. Diğerleri tarafından dışlanan çocuklardır. Bu durum onların özgüvenlerinin düşük olmasına yol açabileceği için dikkatli gözlemlenip, en hızlı şekilde önlem alınması gerekmektedir.

Hipraktivitesi olan çocuklar öncelikle alanında güvenilir bir çocuk psikoloğuna yönlendirilmeli ve aile ile ortaklaşa bir çalışma yürütülmelidir. Ebeveynler çocuğa karşı daha kuralcı, planlı hareket etmelidir. Günün saatlerini o saate uygun etkinlik ile önceden planlamak ve bu plana uymasını sağlamak etkili olacaktır. Bunu onun yapmasını beklemek karşılıksız bir çabaya girmek gibidir. Bu süreçte onun diğer çocuklardan daha farklı olduğu bilincinde hareket edilmelidir.

Dikkat eksikliği üzerine odaklanılan egzersizler ile aynı anda dikkat üzerine de çalışılmalıdır. Beynin çalışma kapasitesini arttıracak etkinliklerle çocuğun düşünme, öğrenme yetileri güçlendirilmelidir. Hiperaktif çocuklarda en sık kullanılan yöntem, enerjisini farklı yönlere dağıtmaktır. Örneğin; fazla olan enerjisini bir spor alanında aktarabilir. Bu şekilde enerjisi sağlıklı bir alana yönelenecektir.

Spor yaparken kan akışı hızlanmakta bu da beyne daha fazla oksijen gittiği anlamına gelmektedir. Böylece oksijen miktarında artış olduğu için beyin gelişimi desteklenecek ve dikkat eksiliğinde de azalma olacaktır.

Bu bozukluğa sahip çocuklara ödül verme çok işe yarayacaktır. Ancak bunu yaparken çıkan sonuç değil gösterilen çaba ödüllendirilmelidir.

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Psk. Nagehan MİDİKBAŞ

Etiketler
Çocuklarda hiperaktivite
Psk. Nagehan MİDİKBAŞ
Psk. Nagehan MİDİKBAŞ
Mersin - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube