Çikolata kisti nedir?
Çikolata kisti nedir?

Endometiozis kadınların üreme döneminde görülen kronik hastalıktır. Bu hastalıkta her adet döneminde kanayan rahim içi dokusu rahim dışında organlarda oluşarak her adet döneminde oluştuğu organ içinde veya dışında kanar. Endometriotik odaklar leğen kemiği boşluğundaki organlarda özellikle yumurtalıkta oluşursa her adet döneminde yumurtalığın içine kayarak kitler oluşturur, bunlara çikolata kisti denir.

Çikolata kisti kısırlığa yol açar mı?

Çikolata kistleri yumurtalık ve çevresindeki fallop tüplerinde yapışıklıklara yol açar. Böylece tüplerin tıkanmasına ve tüplerin ucunda yumurtlama sırasında yumurtanın kanal içine yönelmesini sağlayan parmakcık şeklindeki fibriaların yapışmasına neden olur. Ayrıca yumurtalık içindeki yumurtlama için gereken koşulların oluşmasını engeller. Yumurtalık yüzeyindeki zarda kalınlaşma ve bozulma yaparak yumurtanın atılmasını engeller. Bu etkilerle infertilite için major faktörlerden biridir. Kısırlık yakınması ile hekime başvuran kadınların % 20 - 40 'ında tanı çikolata kisti olarak konulmaktadır. Minimal ve hafif safhalarında bile endometriozis kısırlığa neden olabilir. Çikolata kisti ve endometriozis gebe kalma olasılığını büyük oranda azaltır. Tedavi edilmediği taktirde var olan endometrioz odakları yayılma eğilimi gösterir.

Nasıl tedavi edilir?

3 cm'den daha büyük çikolata kistlerinin kesin tedavisi cerrahi müdahale ile kistlerin temizlenmesi ve mevcut yapışıklıkların giderilmesidir. Cerrahi tedavi sonrası ilk bir yıl içinde hastaların doğal yollardan gebe kalması beklenir. Bir yıl içinde gebe kalmayan hastalar tüp bebek tedavisine yönlendirilir.

Tekrar eder mi?

Hastadan hastaya, tedavinin yeterliliğine, değişken koşullara göre çikolata kistleri nüks etme eğilimindedir.


İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!