Çift terapisi ve evlilik danışmanlığı

Çift terapisi ve evlilik danışmanlığı

Evlilik hayatında yaşanılan sıkıntıların aşılmasını, sorunların çözülmesini ve ilişkinin iyileştirilmesini sağlamak için hizmete sunulmuş çift terapisi süreci, öncelikli sorunları, doğru çözüm yöntemlerini ve iyileşme ihtiyaçlarını saptayan, doğru, etkili çabaları ortaya koyan profesyonel bir süreçtir.

Çiftler ilişkinin dengesini kurma çabalarında kendilerini yetersiz hissettikleri bir noktaya takılıp kalabilirler. Eşlerine ulaşmada, onları anlamada güçlük çekebilirler. İçinde bulundukları duruma subjektif açıdan yaklaşmaları resmi bütünüyle görmelerine engel olabilir. Öfke kontrolünü sağlamakta zorluk çekip düzgün diyalog ortamını oluşturamayabilirler. Psikolojik konulardaki yetersizlikler, konsantrasyon eksiklikleri, ciddiyetin sağlanamaması gibi problemler sürecin yavaş ilerlemesine sebep olabilir. Böyle olumsuz bir ortamın profesyonel yöntemlerle işleyen bir terapi platformuna taşınması her iki taraf için de doğru tercih olacaktır.

Kişilik yapısındaki farklılıklar bazı durumlarda uyum sürecini zorlaştırırken, genelde ilişkinin, evliliğin sağlıklı ve güçlü bir zemine oturmasını sağlar. Ancak aile ve kültürel yapıdaki farklılıklar ve özellikle yetişme süreçlerinden kaynaklanan hastalıklı, sorunlu kişilik özellikleri, yanlış öğrenmeler, olumsuz, yıkıcı alışkanlıklar, olumsuz duygu durumları iletişimdeki ve ilişkideki uyumsuzlukları, sorunları ortaya çıkartmaktadır.

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Psk.Cem Aslıtürk, 26 Mayıs 1953 tarihinde Aydın'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde başladığı eğitimini 1985 yılında başarıyla tamamlayarak Psikolog unvanı almiştir Lisans eğitiminden 2002 yılına kadar çeşitli işyerlerinde, Özel sektör kurumlarında görev yapmış olup, mesleki çalışmalarına Şubat 2002’den beri kendi ofisinde devam etmektedir. Çalışma Konuları: Özellikle depresyon, panik bozukluğu, özgül fobiler, sosyal fobi, bipolar bozukluk,  ve vajinismus konularında yetişkinlere ve gençlere yönelik bireysel psikoterapi hizmetleri ile Evlilik/Çift Danışmanlığı hizmetleri sunmaktadır. Kısa süreli, çözüm odaklı ve bütünsel yaklaşımlardan ve kalıcı değişim oluşturan kendine özgü etkili tekniklerden oluşan psikoterapi çalışmaları ile, beklenti ve umutlarınızı farklı bir boyuta t ...

Psk. Cem Aslıtürk
Psk. Cem Aslıtürk
Tekirdağ - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube