Evlilik hayatında yaşanılan sıkıntıların aşılmasını, sorunların çözülmesini ve ilişkinin iyileştirilmesini sağlamak için hizmete sunulmuş çift terapisi süreci, öncelikli sorunları, doğru çözüm yöntemlerini ve iyileşme ihtiyaçlarını saptayan, doğru, etkili çabaları ortaya koyan profesyonel bir süreçtir.

Çiftler ilişkinin dengesini kurma çabalarında kendilerini yetersiz hissettikleri bir noktaya takılıp kalabilirler. Eşlerine ulaşmada, onları anlamada güçlük çekebilirler. İçinde bulundukları duruma subjektif açıdan yaklaşmaları resmi bütünüyle görmelerine engel olabilir. Öfke kontrolünü sağlamakta zorluk çekip düzgün diyalog ortamını oluşturamayabilirler. Psikolojik konulardaki yetersizlikler, konsantrasyon eksiklikleri, ciddiyetin sağlanamaması gibi problemler sürecin yavaş ilerlemesine sebep olabilir. Böyle olumsuz bir ortamın profesyonel yöntemlerle işleyen bir terapi platformuna taşınması her iki taraf için de doğru tercih olacaktır.

Kişilik yapısındaki farklılıklar bazı durumlarda uyum sürecini zorlaştırırken, genelde ilişkinin, evliliğin sağlıklı ve güçlü bir zemine oturmasını sağlar. Ancak aile ve kültürel yapıdaki farklılıklar ve özellikle yetişme süreçlerinden kaynaklanan hastalıklı, sorunlu kişilik özellikleri, yanlış öğrenmeler, olumsuz, yıkıcı alışkanlıklar, olumsuz duygu durumları iletişimdeki ve ilişkideki uyumsuzlukları, sorunları ortaya çıkartmaktadır.


İzmir Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!