Çift danışmanlığı, Birbiriyle çatışma içinde bulunan iki kişinin etkileşimini değiştirmek için düzenlenir. Evli, nişanlı veya sevgili, ilişkide yaşanan sorunları çözmek ve daha mutlu bir ilişkiye ulaşabilmek için çiftlerin birlikte katıldıkları danışma sürecidir. Çiftler bu süreçte daha mutlu olmak için; ilişkilerinde neye ihtiyaç duyduklarını keşfeder, bunları hayata geçirmenin yollarını öğrenirler.

Evlilik ve Çift Terapisi Kayseri Evlilik Terapisi

Mutsuz Evlilik

Bireysel Evlilik Danışmanlığı

Güven Bunalımı

Boşanma Kararsızlığı

Uyum Problemleri

İlgisizlik Problemi

İletişim Problemleri

Aile İçi Şiddet

Kıskançlık Krizleri

Kültürel Farklılıklar

ÇİFT VE EVLİLİK TERAPİSİ

Kişilerin evlilik içinde kendi cephelerinde yaşadıkları sorunları bir çift olarak konuşabilmeleri, tartışabilmeleri ve anlaşamadıkları konusunda bile anlaşabilmeleri aslında o evliliğin hala yaşadığının ve nabzının hala vurduğunun göstergesidir. Aslında bu evlilikte can vardır, sadece belirli konularda bünye hassaslaşmış ve düğüm olmuştur. Kişiler kendilerini kendi cephelerinde dışarıya çıkaramadıkları veya herkes kendi temelindeki kişilik problemlerini evliliğinin içine farkında bile olmadan döküp saçtığı için evlilik bünyesi çalışmaz hale gelmiştir.

Evlilik sorunları genelde ya evlilikleriyle ilgili kişilerin kişisel beklenti sorununa, ya kişinin gözünün cereyan eden önceki aile modelinin bugün ki evlilikte yaptığı tahribata, ya evlilik yaşam modelini bilmeme sorununa, ya kişilik problemi hastalığına ya da evlilik virüsleri dediğimiz belirli virüsleri evliliğin kapsamına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Her şekilde de çiftler birlikte tedaviye geliyorsa bu iyi bir temelin var olduğunu göstermektedir. Belki bu temelin üstüne bina yanlış çıkılmıştır, belirli tuğlaların hatta duvarların yerlerinin değişmesi gerekiyordur. İşte evlilik terapisti kişilerle beraber her tuğlanın yerini tek tek tartışır ve değişmesi gereken her yapıyı daha sağlam bir zemin üzerine oturtulmuş olan bambaşka ve daha sağlıklı evlilik yapısını inşa eder. Bir sonra ki adımda ise yol haritası çizilir, herkesin kendi dairesinde yapacağı ödevler belirlenir ve herkes evliliği adına kendi sorumluluğunu, rolunu adım adım yeniden düzenler. Bütün bu süreç ve süreç içindeki tıkanma noktalarının aşılması terapistin yargılamadan (anlayıcı), suçlamadan anlayışlı bir şekilde süreci yürütür. Ve bir noktadan sonra kişiler öyle bir tedavi hızı alırlar ki terapist desteği olmadan ‘’iç terapi’’ dediğimiz kendi başlarına yürüttükleri tedavi ile yola devam ederler. Bu süreçte ilişkilerini düzenleyip sağlıklı bir şekilde sevgi saygı ve özgüven alışverişi sağlanmaktadır. Yine bu süreç ne sorun karşılarına çıkarsa çıksın yine bir çift olarak çözebileceklerine dair eşsiz bir evlilik yeteneği kazandırır. Bu yetenek çiftlere sorun çıkmasından korkmama cesareti ve bir adım ötesinde de sarsılmaz bir huzur sağlayacaktır.

EVLİLİKLERDE OLASI SORUNLAR

İletişim sorunları

Evlilik içi şiddet

Kıskançlık krizleri

Kültürel farklılıklar problemleri

Uyum problemleri

Güven bunalımı

Boşanma kararsızlığı

Aldatma-aldatılma sorunları

İlgisizlik


Kayseri Aile Danışmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!