Çocuklarda yemek düzeni oluşturmak için; yapmanız gerekenler nelerdir?

Çocuklarda yemek düzeni oluşturmak için;  yapmanız gerekenler nelerdir?

Çocuklar büyürken annelerin en çok çaba gösterdiği, en çok endişelendiği, en fazla sorunla karşılaştığı, en çok yorulduğu şeydir; bebeğine yemek alışkanlığı kazandırmak. Yemek rutinleri, çocukla annenin en çok çatışma yaşadığı zamanlardır.

Bu süreçte öncelikle bilmeniz gereken; her çocuğun farklı bir damak tadı, farklı huyu ve farklı bir bedensel yapısı, genetiği olduğudur. Bu nedenle çocuğunuzu başka çocuklarla ve başka çocukların kilolarıyla asla kıyaslamayın.

Beslenme düzeni oluştururken, size en fazla yardımcı olacak ve bu konuda sizi en çok rahatlatacak kişi; bebeğinizin gelişimini takip eden çocuk doktorunuzdur. Gelişim hızına göre; bebeğinizin neleri ne kadar yemesi gerektiği konusunda sizi bilgilendirir. Doktorunuz, bebeğinizin yaşına göre sağlıklı bir gelişim eğrisinde bulunduğunu söylediği sürece içinizi rahat tutun ve bu konuda kendinizi yıpratmayın.

Bebeği bazı besinleri reddettiğinde üzülen, kendini veya bebeğini eleştiren anneler oldukça fazladır. Beslenme saatlerinin çocuğunuzla iletişiminizi bozmamasına özen gösterin. Aksi halde; günün diğer zamanlarına da bu çatışmalar yansıyacak sizi ve bebeğinizi yoracaktır.

Yemek düzeni oluşturma sürecinde; sakin ve sabırlı anne babalar her zaman daha başarılıdır.

Unutmayın, çocuklar yaşayarak öğrenirler. Bu nedenle; yemek alışkanlıklarınızda ona doğru bir model olun. Öğünlerinde ona siz de eşlik edin. Kendi kendine yemek yeme süreci 2 yaş ile başlar. Kaşıkla (bazen elini kullanarak) kendi yemeğini yemesine izin verin. Sürekli olarak peşinde dolanıp onu yemesi için uyarmayın, desteklemeyin. Emekle hazırladığınız besinleri yemediğinde ısrarcı olmayın (üzülmeyin, öfkelenmeyin) bir sonraki öğünde bedeni acıktığının sinyallerini verecek ve hazırladığınız yemekten daha fazlasını tüketecektir.

Çocuklar, belli dönemlerde iştah sorunları yaşar. Hastalandıklarında, yaşamlarında belirgin bir değişiklik olduğunda yemek yememekte ısrarcı olabilirler. İştahının azalması veya artması, çocuğunuzun gelişim hızına bağlı olarak değişir. Bedensel gelişiminin hızlı olduğu zamanlarda iştahında artma gözlemleyebilirsiniz.

Oyun; çocuğun dünyasına giden en hızlı yoldur. Yemek yedirmekte ısrar etmek yerine yaratıcılığınızı kullanarak eğlenceli oyunlarla dikkatini yemeğe çekmek işinizi kolaylaştırabilir.

Yemek yeme davranışı, sadece yemek masasında gerçekleştirilmelidir. Salonda, televizyon karşısında, balkonda yapılmamalıdır. Çünkü; amacımız sadece bazı gıdaları yemesi değil çocuğunuzun sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması, yemek yeme düzeni oluşturmayı başarmaktır. O bir şeyler izliyorken, siz ona fark ettirmeden onu doyurduğunuzda evet bir şeyler yemiş oluyor belki ama sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmış olmuyor.

Unutmayın; yemek yemek, uyumak fizyolojik bir ihtiyaçtır. Sağlıklı büyümesi için; çocuğunuzun bu ihtiyaçlarını ilerleyen yıllarda kendi kendine başarabiliyor olması önemli olacaktır. Bu nedenle; bu alışkanlığı ona en doğru şekilde kazandırmalısınız.

Çocuğunuzun yemeğini yemesi için, uyku düzeninin sağlanmış olması gerekir. Zamanında uyuyup zamanında uyanmayan bir çocuğun biyolojik saati bozulabileceğinden acıkma sürelerinde değişiklik oluşacaktır. Geç uyanan bir çocuk, geç yemek yiyecek diğer öğünlerinin düzeni bozulacaktır.

Her çocuğun karakter yapısı farklıdır. Bazı çocuklar uyumluyken bazı çocuklar inatlaşabilir. Yemek yedirme davranışlarınızı çocuğunuzun yapısına göre düzenlemelisiniz.

Her yeni yaşında çocuklar yeni huylar kazanır. Yemeğini yiyen çocuğunuz bir bakarsınız ki sizinle inatlaşmaya başlıyor ve yemek yemeği reddediyor. Bunun sebebi; sizi dinlemiyor olması değil, yeni gelişim döneminin özelliklerine bağlı olarak huy değiştiriyor olmasıdır. Bu dönemlerde; ısrarcı olmamaya özen göstererek yeni gelişim döneminin özelliklerini tanımak için doğru kaynakları araştırmaya başlayın. Bu dönemlerde ne gibi değişimler çocuğunuzu bekliyor öğrenin. Bu değişime karşı yeni eğlenceli taktikler geliştirin.

Çocukların duyguları gün içinde yaşadıkları olaylara bağlı olarak süreli değişir. Buna bağlı olarak da yeme davranışları değişebilir. Üzgün veya kızgın olduğunda ona daha anlayışlı olun.

Yemek yememekte ısrar eden bir çocuğunuz  ; kaygılarınızı ona hissettirmemeye özen gösterin. Yanında sürekli “yemek yeme konusundan” bahsetmeyin.

Öğünlerin dışında farklı atıştırmalıklar sunmayın ki, öğünde yeterli düzeyde acıkmış olsun. Tabağını çok doldurmayın. İstediğinde ikincisini verin. Yerken onu izlemeyin ve ona müdahale etmeyin. Kendi yemeğinizi yemeğe devam ederek ona model olun.

 Sofrada ailecek keyifli bir ortam yaratın.

Yemek alışverişlerinde size eşlik etmesini sağlayın ve istediği gıdalar neler sorun. Bu onun çok hoşuna gidecek, alışverişte seçtiği gıdaları yemeğe daha uyumlu olacaktır.

Oyun oynuyorken bir anda yemeğe gelmesini beklemeyin. Oyununu bitirmesine izin verin. 15 dakika öncesinde yemek yeneceğini haber vermeniz kendisini hazırlamasına yardımcı olacaktır.

Masaya gelmeyi reddettiğinde; ona bir dahaki öğüne kadar beklemesi gerektiğini hatırlatın. (Kilosu normal eğrilerde bir çocuğunuz varsa, farklı alternatifler isterse vermeyin.) Diğer öğünde acıkmış olduğu için masaya daha kolay gelecek, bu konuda zamanla size daha fazla uyum sağlamaya başlayacaktır.

Sağlıklı büyümeleri dileğiyle..

Bu makale 1 Kasım 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Klinik Psikolog  Eda Gökduman

Klinik Psikolog Eda Gökduman, 2001 yılında On Dokuz Mayıs Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olmuştur. Gelişim Üniversitesinde Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimini başarı ile bitirmiştir.   Çocuk, ergen ve yetişkin psikolojisi  ile ilgilenmektedir.  İlişki ve evlilik danışmanlığı hizmetleri vermektedir.  İlk klinik çalışmalarını Uzman Psikiyatrist Dr. Orhan Aykanat ile yürütmüştür.  Uzun yıllar, yetişkin psikiyatristleri, çocuk psikiyatristleri, çocuk doktorları ve kadın doğum uzmanları ile ortak klinik çalışmalarda bulunmuştur.  Turkcell Global Bilgi, Arkas Holding, Hürriyet Gazetesi, Hugo Boss, Lcw, Bosch, İlbak Holding, Ergo Sigorta, Doğuş Holding, Eczacıbaşı, Milupa, Digitürk, Temsa, Alman Hastanesi, Türk Telekom, Unicef, Photoworld/ Canon, Mikado  birlikte çalıştığı kurumsal firmalardan bazılarıdır. 2009 yılı ...

Etiketler
Bebek sahibi olmak
Klinik Psikolog  Eda Gökduman
Klinik Psikolog Eda Gökduman
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube