ÇAĞIN HASTALIĞI: MÜKEMMELİYETÇİLİK

Mükemmeliyetçilik bir kişilik özelliği olarak tanımlanabilir. Kişinin hayatını oldukça zorlaştıran, törpülenmesi gereken bir özellik.
• Mükemmeliyetçi insan, kendinin ve/veya çevresindekilerin en ufak bir hatasını bile kabul edemeyen,
• Kendini ya da etrafındakileri sürekli olarak eleştiren, kendi doğrularına göre düzeltmeye çalışan,
• Ulaşılması neredeyse imkansız, gerçek dışı hedefler koyan ve doğal olarak bu hedeflere ulaşamadığında da hayal kırıklığı ve öfke yaşayan,
• Süreçten keyif almaktan uzak, sonuç odaklı,
• Sürekli olarak beğenilmeme ve sevilmeme kaygısı yaşayan biridir.
Tatminkar ilişkiler yaşaması ve işler yapması oldukça zordur. Kendini ve başkalarını acımasızca eleştirir ve mutsuzluk üretir. Mükemmeliyetçi kişi kendi sırtını sıvazlamadığı, kendini ödüllendirmediği için sürekli olarak dışarıdan onaylanma ve olumlu geri bildirim bekler. Alamadığı zamanlarda da yaşadığı hayal kırıklığı yıkıcı olabilir.
Mükemmeliyetçilikten Kurtulmanın Yolları
1. Mükemmeliyetçiliğe karşı savaşa başlamak için motivasyonunuz çok önemli. Mükemmel olmanın avantajlarını ve sakıncalarını içeren bir liste yapın. Bunun bir avantaj olmadığını gördüğünüzde, hiçbir şekilde işinize yaramadığını gördüğünüzde şaşıracaksınız.

2. Çeşitli etkinliklerle ilgili standartlarınızı değiştirmeyi deneyin. Bir etkinlik seçin ve yüzde 100’ü hedeflemek yerine yüzde 80’i veya yüzde 40’ı hedefleyin. Vasat olmayı denemeye kalkın! Bu cesaret ister, kendinizi şaşırtın!

3. Mükemmeliyetçiliği yenmenin diğer bir yolu da, korkuyla yüzleşmektir. Varsayalım ki, evi kilitleyip kilitlemediğinizi iki kez, arabayı ise defalarca kontrol ediyorsunuz. Kapatın kapıyı, kilitleyin ve bir daha kontrol etmeden oradan uzaklaşın. Kendinizi huzursuz hissedeceksiniz. Geri dönmeye kendinizi ikna etmeye çalışacaksınız. Yapmayın! Genellikle bu şekilde yapılan tek bir alıştırma zararlı bir alışkanlığı kırmak için yeterli olabilir.

4. Mükemmeliyetçilikle savaşmanın güçlü bir yöntemi, hata yapmayı öğrenmektir. “Hata yapabilirim bu dünyanın sonu değil” İki hafta boyunca her sabah bu notu okuyun.


Ankara Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!