BÖLGESEL İNCELME KONUSU

Bölgesel incelme yöntemleri nedir, neleri kapsar ve kimler ihtiyaç duyar?

Bölgesel incelme başlığı altında; obezite dışında, bölgesel yağlanma ve deformitelerin eşlik edebildiği problemlere yönelik uygulanan teknikler bulunmaktadır... Bölgesel incelme denince, her ne kadar akla ilk gelen diyet ve zayıflama önerileri olsa da, ilk bakılması gereken bu yağlanmanın nedeni ve deformitenin var olup olmadığıdır. Özellikle doğum sonrası kadınlarda yaygın olan karın ve bel çevresi bölgesel yağlanma ve sarkıklık cerrahi açıdan ele alınmalıdır. Bir başka örnek de geçmişte aktif spor yapan erkek ve kadınlarda sporu bıraktıktan sonra görülen bölgesel yağlanma ve deformasyonlardır. Bu grupta da diyet programları ile kombine edilmiş bölgesel incelme cihazları veya lazer lipoliz (lazer destekli liposuction) uygulamaları tercih edilebilir. Çok sık kilo alıp veren hastalarda, aktif kilo fazlası olmasa da sarkıklık ve gevşeklik problemleri nedeni ile anlatacağımız yöntemlere ihtiyaç duyan bir diğer gruptur.

Hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?

Belirtildiği gibi deformasyon ve sarkıklık mevcutsa hasta kilo verip spor da yapsa deri dokusunda tam bir toparlama olmaz. Bu tarz hastalarda, vücudun pek çok yerinde yapılabilen germe işlemleri yüz güldürücüdür. En sık yapılan; karın ve bel çevresi düzeltilmesinde karın germe, mini karın germe ve lazer lipoliz kombinasyonlarıdır. Bu tarz operasyonlardan sonra hastalar cerrahinin ulaşamadığı noktalar ve elde edilen düzelmenin korunması için diyet programlarına ve bir takım cihazlara alınabilir. Sorun deformasyon olmadan sadece yağlanma ise diyet programı ve ULTRASHAPE (odaklı ultrason teknolojisi ile incelme) isimli cihazın etkinliği ile çözülebilir.

Operasyonda hastayı neler bekler?

Genellikle bölgesel problem tek bir alan ise, örneğin diz içleri, sadece basenler gibi, bu alanlarda lokal anestezi ile lazer lipoliz işlemleri yapılabilir. Genellikle konforlu bir süreç ile devam eder. Birden çok alanda bölgesel yağlanma durumlarında genel anestezi gerektirebilir. Mini karın germe veya tam karın germe planlanıyorsa genel anestezi alınır ve hastalar bir gece hastanede misafir edilirler... Germe işlemlerinden ortalama 8-10 gün sonra hastalar iş hayatlarına dönebilirler. Ameliyatlar sonrası hastalar internette okuduklarından çok daha az ağrı yaşadıklarını söyleyip “keşke bu uygulamayı daha önce yaptırsaydım” diyerek hayıflanırlar.

Diğer yöntemlerde hastayı neler bekler?

Ultrashape ile yapılan incelme sürecinde odaklı ultrason ve radyofrekans teknolojilerinden faydalanılır. 2 hafta ara ile yapılan 3 seans ile problemli bölgede anlamlı bir incelme sağlar. Eş zamanlı başlanan kişiye özel diyet programları etkinliği artırır. Diyet programlarının cihazlar ile kombine edilmesi başarıyı ve hastaların motivasyonunu artırır. Hastanın mevcut kilosu ve hedeflenen kilo arasındaki mesafe ne kadar uzun olursa olsun bu cihazlar ile bu süreç daha kolay aşılmaktadır.

Yapılan operasyonlar sırasında ya da sonrasında herhangi bir ağrı yaşanıyor mu?

Tabii ki ameliyat sırasında ağrı yaşamıyorlar. Gerek lokal anestezi gerek genel anestezi seçeneği hepsi hasta konforu düşünülerek planlanmaktadır. Cerrahi sonrasında; ister germe operasyonları isterse de lazer liposuction gibi yağ alma işlemleri olsun birkaç gün kas tutulması gibi kas ağrıları olabilir. Bu süreç hastalar yeterince bilgilendirilirse kabul edilebilir bir süreçtir...

Herkes bölgesel incelme operasyonu yaptırabilir mi?

Öncelikle obez hastalarda bu işlem yapılmaz. İkinci grup ise yeni doğum yapmış veya henüz emzirme döneminde olan annelerdir. Yeni doğum yapmış annelere küçük bir tavsiye olarak özellikle cerrahi veya lazer lipoliz gibi işlemler konusunda aceleci davranmamalarıdır. Doğum sonrası beden yapısının kendisini toparlaması için en azından bir yıl zaman vermeleri gereklidir. Anne sütünün önemi de cabası.

Obez hastalarda gerek zayıflama için gerekse de elde edilen zayıflamanın korunması için diyet programlarından azami faydalanması önerilir. Yeni doğum yapmış hanımlarda ise süt kalitesini bozmayacak sağlıklı beslenme programı oluşturmak daha yararlı bir süreçtir ve uzun dönemde bölgesel incelmeye katkı sağlar...


Ankara Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!