Dünyada en çok göz kapağı estetiği yapılıyor
Dünyada en çok göz kapağı estetiği yapılıyor

TÜRKİYE EN ÇOK ESTETİK AMELİYAT YAPTIRAN ÜLKELER ARASINDA 9. SIRADA

Uluslararası Estetik Plastik Cerrahlar Birliği ISAPS'in yaptığı araştırma sonucuna göre 2014 yılında dünyada 20 milyonun üzerinde estetik cerrahi operasyon gerçekleştirildi. En çok yaptırılan estetik operasyonların başında da göz kapağı estetiği geliyor.

Birliğin her yıl yaptığı araştırma bu konuda yapılan en önemli istatistiki çalışmadır ve dünyanın önemli medya kuruluşları da bu çalışmayı referans olarak kabul ederler.

Araştırmada Öne Çıkan Bazı Sonuçlar:

2014 yılında dünyada 20 milyonun üzerinde kişi estetik operasyon yaptırdı. En fazla estetik ameliyat yapılan ülkeler ABD (4 milyonun üzerinde), Brezilya (2 milyonun üzerinde), Japonya, Güney Kore, Meksika olurken en çok yapılan cerrahi işlemler sırasıyla göz kapağı estetiği, meme büyütme, yağ enjeksiyonları ve burun estetiği oldu.

Araştırmaya göre; en çok yapılan ameliyatsız işlemler Botoks, dolgu işlemleri, epilasyon, kimyasal peelingler ve lazer ile soyma işlemleridir. Estetik ameliyatlarda kadın-erkek oranına bakıldığında estetik yaptıranların %86’sının kadın, %14’nün ise erkek olduğunu belirtti. Bayanlar en çok protez ile meme büyütme, liposuction ile yağ alma, göz kapağı estetiği, yağ enjeksiyonları ve karın germe ameliyatlarıdır, erkelerde ise en sık yapılan operasyonlar göz kapağı estetiği, burun estetiği, liposuction ile yağ alma, iri memelerin küçültülmesi (jinekomasti) ve yağ enjeksiyonlarıdır..

Türkiye’de En Çok Yapılan Estetik Ameliyat: Burun Estetiği

Ülkemizde en çok yapılan estetik operasyonun, ırkımızın en belirgin fiziksel özelliği gereği burun estetiğidir. Burun ameliyatını sırasıyla, liposuction, karın germe ve meme ameliyatları izlemektedir ve bu nedenle de Türkiye burun ameliyatları konusunda ABD ve Avrupa ülkelerinden çok daha ileri konumdadır.

ISAPS'in Temel Amaçları

1970 yılında uluslararası organizasyon olarak kurulan ve sadece gerekli kriterlere uygun estetik plastik cerrahi eğitimi almış plastik cerrahların üye olabildiği ISAPS'in temel amaçlarını şu şekildedir;

- Plastik cerrahlara estetik cerrahideki en son gelişmeleri düzenlediği kongre, konferanslarla öğretmek,

- Medya aracılığı ile halkı estetik cerrahi işlemler konusunda doğru bilinçlendirmek,

- Estetik operasyonların sağlıklı koşullarda ve en az risk ile gerçekleştirilmesi için gerekli bilincin oluşmasını sağlamak,

Merkezi ABD'de bulunan ISAPS Birliği’ne 95 farklı ülkeden, 2.700’den fazla uzman Plastik Cerrah üyedir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!