Saç kaybı genetik, hormonal, yaşlılık ve bazı kronik hastalıklara bağlı olarak hayatın her evresinde ortaya çıkan istenmeyen bir durumdur. Günümüzde, erkeklerin % 50 den, kadınların ise %25 inden fazlasında çeşitli derecelerde saç kaybı bulunmaktadır. Saçlar sürekli tekrarlayan bir döngü içerisindedir. Bu döngü içerisinde saçların bir kısmı uzarken bir kısmı dökülür. Dökülen saç kökleri belli bir dinlenme fazına girerler ( TELOJEN FAZ). Bu dönemden sonra ANAJEN FAZ a girilir. Bu dönemde saçlar uzamaya başlar ve bu dönemdeki saçlar tüm saçların % 80-90 nını oluşturur. Bu dönem yaklaşık 3-4 yıl kadar sürer. KATAJEN FAZ dediğimiz fazda ise büyüme durur saç teli iyice zayıflar ve incelir. Bu dönemde dökülme yoktur. Bu dönemler içiçedir ve birbirini takip eder. Ortalama 3-4 yılda bir tekrarlanır.

Erkeklerde genellikle androjenik tip denilen, alın ve tepe kısmında saç kaybına neden olan saç dökülmesi meydana gelmektedir. Buna karşılık bu kişilerde ense bölgesinde, iki kulak arkasında bulunan saçlar hiçbir zaman dökülmez. Bu tip saç dökülmesinin temel sebebi kıl köklerinin erkeklerde bulunan testesteron hormonuna duyarlı olmasıdır. Ense kısmında dökülmenin olmaması burada mevcut kıl köklerinin bu hormona duyarlı olmamasından kaynaklanmaktadır. Dökülme olmadığından kıl kökleri bu bölgeden elde edilir.

Bugün dünyada saç ekimi için uygulanmasi gereken ve sonuçlarinin doğallığı açisindan tercih edilen iki yöntem vardir. Bunlar FUT yöntemi ve FUE yöntemidir. Bunlar birbirlerine alternatif yöntemlerdir.

FUT yönteminde, Buradan yaklaşık 12-14 cm uzunluğında ve 3 cm genişliğinde elips şeklinde saç derisi lokal anestezi altında alınmaktadır. Bu şerit üzerindeki kıllar 1’li 2’li ve 3’lü gruplar halinde ayrılarak ekime hazırlanır. Bu işlem esnasında kıl köklerine asla zarar verilmez. Hazırlanmış bu kıl grupları özenle, planlanan yerlere delikler açılmak suretiyle tek tek yerleştirilir. Yerleştirme işlemi doğal saç çizgisi oluşturulacak şekilde uygulanır.

İşlem tamamlandıktan bir-iki saat sonra hasta evine rahatlıkla gidebilir. Ekim yapıldıktan sonra 48 saat boyunca saç yıkanmaz. Daha sonra saç özel solüsyonlarla yıkanır ve bundan sonra yıkama işlemi günlük olarak yapılır.

İşlemden sonra, alın ve göz çevresinde şişlikler ve morluklar meydana gelebilir. Bu durum birkaç gün sonra ortadan kaybolur.

Nakledilen saçlar nakledildikten sonra dökülür ve 2-3 ay sonra yeniden çıkmaya başlarlar. Bir seferde yaklaşık 1000-1500 adet kıl kökü nakledilir. Çok büyük alanlarda ekim sonrası saç seyrek olabileceğinden ikinci seansa gerek duyulabilir. Unutulmaması gereken saç ekimi cerrahi bir işlemdir ve mutlaka uzman bir hekim tarafında yapılması gereken bir işlemdir.

Saç köklerinin ense ya da vücudun başka bölgelerinden (göğüs, sırt gibi) 0.9-1 mm’lik çok ince özel iğnelerle tek tek alınması işlemidir. Diğer yöntemden en önemli fark ense kısmında dikiş izinin oluşmaması ve iyileşmenin daha hızlı olmasıdır. Özellikle verici alan esnekliğinin yetersiz olduğu kişilerde çözüm sağlayıcı bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. FUT yöntemi ile FUE yöntemi arasındaki tek fark köklerin alınma metodudur. Ekim aşaması FUT yönteminde olduğu gibidir.

FUE yönteminin, FUT yöntemine göre daha çok tercih edilir, en önemli avantajı , greft alınan bölgede iz kalmamasıdır. Ama FUT yöntemine göre daha az sayıda greft elde edilir.

Nakledilen saçlar nakledildikten sonra dökülür ve 2-3 ay sonra yeniden çıkmaya başlarlar. Bir seferde yaklaşık 1000-1500 adet kıl kökü nakledilir. Çok büyük alanlarda ekim sonrası saç seyrek olabileceğinden ikinci seansa gerek duyulabilir. Unutulmaması gereken saç ekimi cerrahi bir işlemdir ve mutlaka uzman bir hekim tarafında yapılması gereken bir işlemdir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!