Botox mucizemi ?

Botox mucizemi ?

 
TÜM DÜNYADA AMAÇ VE SONUÇLARI ÖĞRENİLDİKÇE KULLANIMI ARTAN EN KOLAY KIRIŞIK YOK ETME YÖNTEMİ
Botox zamanla yüzde oluşan derin ve yeni başlamış mimik kırışıklıklarını, çizgilerde uygulanan cerrahi olmayan bir uygulamadır. Clostridum Botulinum adlı bakteriden üretilen doğal, saflaştırılmış bir proteinin kırışıklığa yol açan kaslara çok ince uçlu bir enjektör iğnesi ile düşük dozlarda verilmesiyle uygulanır.
 
Botox sadece kozmetik amaçlı bir ilaçmıdır?
 
İlacın ilk kullanım alanı estetik değildir. Pek çok nörolojik hastalık ,serebral palsi, göz tikleri ve şaşılıkta kullanılmıştır, kullanılmaya devam edilmektedir. Bu uygulamalar esnasında fark edilmiştir ki; kaş arasında ve göz çevresinde ki kırışıklıklar yok olmuştur. Bunun üzerine araştırmalar yapılarak estetik ve kozmetik alanlarda kullanımı başlamış ve alınan sonuçların son derece iyi olmasından dolayı yaygınlaşmıştır.
 
Botox felç mi eder?
Etkisi ise; Enjekte edilen kasta sinir hücreleri aracılığıyla kasılma emri veren iletiyi geçici süre durdurmaktır. Yani felç eder bilgisi yanlıştır.
Uygulanması son derce basittir 5 dk içerisinde yapılır. Etkisi ise 1 haftada tam olarak görülür. İlk uygulamada süresi 4 ay iken daha sonraki uygulamalarda süre 6 ay olur. Kırışıklığa yol açan kaslara serum fizyolojik ile seyreltilerek ejekte edilmektedir, enjeksiyondan sonra kas içinde yayılarak dağılır. Uygulama alanları ise alın, kaş arası göz çevresindeki kaz ayağı dediğimiz çizgiler, üst dudak ve boyundaki çizgilerdir. Aynı zamanda koltuk altı, el ve ayak terleme probleminde de tedavi maksatlı uygulamalar yapılabilir.
 
Donuk ve ifadesiz bir görüntüye neden olurmu?
Donuk surat ifadesi ise yanlış bilinen bi duyumdur. Bu hastanın isteği ve hekimin arasındaki diyoloğa bağlıdır. Her insanın beklentisi ve doktorun kabiliyeti farklıdır. Örneğin bir hasta kaş çatmaktan memnun değilken bir diğeri işi yada çevresi gereği bu mimiğin kalmasını isteyebilir. Yada biri için kaz ayaklarının yok olması bir diğeri kaşlarının kalmasını isteyebilir.
önemli olan hastanın isteği ve doktorun bunun bilincinde olarak uygulamayı ve dozu doğal görünümü bozmadan ayarlamasıdır.
 
Botox yapıldığı belli olurmu?
Botox uygulamasını yaptıranlar genellikle anlaşılmasını istemezler. Bu yüzden doğal teknikler gelişmiştir. Dozları düşük tutup bir yere enjekte etmektense birkaç kasa azar azar enjekte ederek hem doğal görüntüyü koruyup hem de kırışıklıkların yok olmasını sağlayabiliyoruz. Sizde yaptırmayı planlıyor ve belli olmasından endişe ediyor iseniz kaşlarınızın çok kalKmasını istemezseniz sonuç tam istediğiniz gibi olacaktır.
 
Botox un yeni kırışıklıklara neden olduğu doğrumu?
Botox un bazı kırışıklıkları yok edip başka yerlerde yeni kırışıklara neden olduğu söylenmekte, Olan ise; yatay çizgiler yok olduğun dikey çizgilerin göze çarpmasından ibarettir. Yani yeni olduğu söylenen kırışıklıklar zaten var olan fakat diğer çizgiler daha derin olduğun göze batmayan çizgilerdir. Birde hastanın isteğine bağlı olarak yapılan kaş kaldırma işleminde uygulandığında alın çizgileri oluşabilir. Bunun haricinde yeni kırışıklıklara neden olduğu bilgisi yanlıştır.
 
Yan etkileri varmı?
Botox un bilenen hiç yan etkisi yoktur.  Etkisi sadece uygulama bölgesiyle sınırlıdır, 24 saat içerisinde vücuttan atılır  ve en önemlisi maksimum etkisi yani kaslardaki gevşeklik 6 aydır. Uygulama anında iğneye bağlı kızarıklıklar ise gündelik hayatta kullandığımız makyaj malzemeleriyle kolayca kapatılabilir. Etkisi geçtikten sonra yeniletmenizde hiçbir sakınca yoktur ve herhangi bir sınırlama olmaksızın ömür boyu kullanabilirsiniz.
 
Dudak ve yüz dolgunlaştırmada kullanılırmı?
Botox un işlevi kas hareketlerini zayıflatmak olduğundan dolgu maddeleriyle kıyaslamak yanlış olacaktır. Dudak üzerindeki ince çizgilerde kullanılmakta ancak dolgu maddesi gibi dudak ya da yüz dolgunlaştırmakta kullanılmamaktadır. Yani botox insanı şişirir demek tamamen yanlıştır.
 
 
Sahte botox varmı?
Botox la ilgili en önemli konulardan biride botox un belli bir kalitesi ve dozu nun olmasıdır. Piyasada bazı uzak doğu ürünü kopya ilaçlar olduğunu ve bunların çok ucuza yapıldığını duymakla beraber bu ürünleri doktorların kullandığını düşünmüyorum. Her ne kadar basit bir işlem gibi görünsede Botox uygulayabilmek için muhakkak anotomi bilgisi gerekmektedir. Sadece ve sadece bu işin uzmanı olan doktorlar tarafından uygulanmalıdır.
 
Kremlerin botox etkisi doğrumu?
Son dönemde botox etkisine sahip olduğu söylenen pek krem ve benzeri ürün görmekteyiz. Nitekim botox kesinlikle kremlere katılabilecek ve yüze sürülerek etki edecek bir madde değildir. Kaslara enjekte edilmelidir, oysa karemler tamamen cilt yüzeyine uygulanırlar dolayısıyla sadece yüzeyel ince cilt kırışıklıklarında etkili olabilirler. Botox ise dinamik kaslara bağlı derin kırışıklarda etkilidir. Bunlarda alındaki, göz çevresindeki, dudak ve boyundaki kırışıklıklardır. Kısaca söylemek gerekirse hiçbir krem botox un etkisini sağlayamaz.
 
Bağımlılık yaparmı?
Tüm bunlara ilaveten botox un insanların üzerinde son derece olumlu etkileri vardır. İnsanlar uygulamanın ardından yavaş yavaş kırışıklıklarının yok olduğunu sinirlenseler de kaşlarını çatamadıklarını fark ederler. Ve sonuçta çok daha iyi hissederler ve sürekli yaptırmakta hiçbir sakınca olmadığından 6 ayda bir yenilemektedirler.
 
 
 
botoxla ilgili kısa kısa yanlış bilinenler;


1. Botox yılan zehridir.
Botox bakteriden elde edilen sıradan denebilecek bir ilaç. Neredeyse bütün antibiyotikler aynı yöntem ile elde ediliyorlar ve hepsi bakterilerin kendilerini korumak için salgıladıkları maddeler. Yılanlar ile bir alakası yoktur.
2. Botox felç yapar.
Felç ile bir kasın hareket yeteneğini sonsuza kadar kaybetmesini ifade ediyorsak yanlış. Botox verilen kaslar dört  ile altı ay arasında sinirlerden uyarı alamaz ve hareketsiz kalır. Daha sonra hiçbir şey olmamış gibi eski hareketlerine devam ederler.
3. Botox ifadesiz bir yüz yapar.
Botox büyük ölçüde alında uygulanıyor. Buradaki hareketsizlik te sadece kaşlarınızı çatmanıza engel olur ki bu sadece ifadenizi yumuşatır. Karakter rolleri oynayan bir aktör yada aktris  değilseniz ifadenizde ki bu değişiklik kimseyi rahatsız etmez.
4. Botox sadece güzellik amacıyla kullanılan kozmetik bir ilaçtır.
Çok yanlış. Botox yıllarca felçli hastaların tedavisinde kullanıldı. Estetik amaçlar ile kullanılması çok yeni. Türkiye’de kullanılan ilaç miktarının hala %70’i gerçek hastalara kullanılıyor.
5. Botox bir dolgu maddesi gibi dudakları yüzü şişiriyor.
Botox verilen bir bölge şişmez. Botox dolgu maddesi değildir. Dolgu maddeleri ayrı bir gruba giriyorlar.
6. Botox doğal değil ve sağlığa zararlı.
Bilinen hiçbir yan etkisi ve zararı yok. Aspirin ne kadar doğal değilse botoxta o kadar değil. Yada yılan zehiri doğal olmasına karşın bir insanı öldürebilir. Her doğal iyi, her doğal olmayan kötüdür denemez!
7. Botox yaptıranlar şeytan gibi görünüyor.
Bu da tamamen ilacı veren kişiye bağlı. Botox kaşları kaldırabilir ama bu kontrollü bir şekilde olur.Tamamen doktorun elindedir.
 
 

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

1967 İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1979 G.A.T.A. da plastik cerrahi uzmanı oldu. 1971-1992-1994-1996 Bu yıllarda Amerika'nın ünlü plastik cerrahi merkezlerinde çalıştı. 1977 Danimarka hükümetinden burs kazanarak Danimarka'nın en büyük plastik cerrahi merkezinde bir yıl süreyle çalıştı. 1982-85 Londra St. Thomas Üniversite Hastanesi Plastik cerrahi merkezinde çalıştı. 1985 G.AT.A. Haydarpaşa Eğitim Hastanesinde doçent oldu 1994 Profesör oldu. G.AT.A. Haydarpaşa Eğitim Hastanesi plastik cerrahi klinik direktörü oldu. 1997 G.AT.A. cerrahi bölümler başkanı oldu. 1994-95-97 Bu yıllarda, Amerika'da yayınlanan araştırma eserleri nedeniyle Türk Bilimsel Araştırma Derneğinden (TÜBİTAK) üç kere ödül aldı. 1998 Ocağında G.A.T.A. 'dan ayrıldıktan sonra Erenköy’deki muayenehanesinde çalışmalarını devam ...

Etiketler
Botulinum
Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu
Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu
İstanbul - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube