Beslenme önerileri

Beslenme önerileri

Mutlaka sahura kalkılmalı, sahurda peynir, yumurta, yoğurt gibi hafif besinler tüketilmelidir. Sahur yemeklerinde seçilen besinler yüksek enerji içeren ve kolay hazmedilecek besinler olmalıdır.

İftarda, boş mideye birden yüklenilmemelidir. Yaklaşık 12-14 saat dinlenmeye çekilen mideye aniden yüklenmek, iftar sonrasında hazımsızlık çekilmesine neden olabilir. Bunu önlemek için çorba içiminden sonra 10-15 dakika kadar yemeğinize ara verin. Gün boyu açlıktan sonra iftarda hızlı ve fazla yemek tüketilmemeli, yavaş yavaş ve küçük porsiyonlar halinde yenmelidir.

Özellikle kızartmalardan, mayalı besinlerden(hamur işlerinden), aşırı şeker ve yağ içeren besinlerden, şerbetli tatlılar, çok tuzlu veya baharatlı yemekler, sucuk, sosis, pastırma gibi şarküteri ürünleri, bal/kaymak ve gazlı içecekler uzak durulması, sizi gece oluşabilecek hazımsızlıklardan, mide yanmalarından, reflüden ayrıca kilo alma problemlerinden koruyacaktır.

Gün içinde susuz kalınacağı için iftar ile sahur arsındaki sıvı ihtiyacı çok iyi karşılamalıdır. Bunun için sahurda ya da iftardan sonra su, ayran, taze sıkılmış meyve ve sebze suları, çorba, komposto, gibi içeceklerle sıvı alımı artırılmalıdır. 

Basit şekerli gıdalar kan şekerini hızla yükselttiğinden posa miktarı fazla olan besinler (çok tahıllı ekmek, çavdar ekmeği, kepekli makarna, kepekli pirinç, sebze, meyve, kuru baklagiller, ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar gibi) tüketilirse kandaki şeker miktarı dengeli olarak yükselirken tokluk hissi de sağladığı için beslenmenizde yer almalıdır.

Ramazan dönemi boyunca sebze ve meyve tüketiminin arttırılması hem bu dönemde azalan vitamin ve mineral alımı ihtiyacını karşılar hem de kabızlığı önler.

Ağır hamur tatlıları (baklava, helva gibi) yerine daha hafif olan sütlü tatlılar ve meyve tatlıları tercih edilmelidir.

Yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak, kilo alışını engellemek için fiziksel aktivite arttırılmalıdır. Günde 30 dakikalık yürüyüşler kurtarıcınız olabilir.

Besinlerin çok sıcak servis edilmemesi de bir diğer önemli kuraldır. Çok sıcak gıdalar mide rahatsızlıklarına neden olabilir, gaz yapıcı etki gösterebilir. Bunun önüne geçmek için yemekleri ılık/sıcak arası servis etmek ve mümkün olduğunca bolca çiğnemek önerilir.

Eğer bir davetteyseniz istediğiniz yiyeceklerden azar azar tüketin ancak hiçbir zaman aşırıya kaçmayın.

Bu makale 10 Aralık 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dyt.Fulya Turan, İstanbul Bilim Üniversitesi Beslenme Ve Diyetetik Bölümü'nde başlamış olduğu eğitimini başarı ile tamamlayarak 2017 yılında Diyetisyen ünvanı almıştır. 

Mesleki çalışmalarına kurucusu olduğu danışmanlık merkezi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Beslenme önerileri
Dyt. Fulya Turan
Dyt. Fulya Turan
Bursa - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube