BEL FITIĞI NEDİR ?

Bel omurlarımız arasında destek ve amortisör görevi yaparak belimizin rahat hareket etmesini sağlayan kıkırdak yapıdaki diskin yırtılıp omurilik ya da kalça ve bacaklarımıza giden sinirlere baskı yapması sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır.

BEL FITIĞI SEBEPLERİ NELERDİR ?

Aşırı kilolu olmak, ağır yük kaldırmak, ani hareketler , hareketsizlik, sigara kullanmak vbg.

BEL FITIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Şiddetli bel ağrısı , kalça ve bacaklara ağrının yayılması, bacakta ve/veya ayaklarda uyuşma , yanma batma , karıncalanma , hastalığın çok ileri aşamalarında kas güçsüzlüğü, idrar va gaita tutamama gibi belirtileri olabilmektedir.

BEL FITIĞI TEŞHİSİ NASIL KONULUR?

Günümüzde MR görüntüleme ile kolayca teşhis konulabilmekle birlikte halen altın standart ve en önemli önemli teşhis yöntemi hastalık hikayenizle birlikte hekiminiz tarafından yapılan fizik muayene ve gözlemlerdir.

BEL FITIĞI TEŞHİSİ KONULDU MUTLAKA AMELİYAT OLMALIMIYIM?

Bel ağrılarının ancak %3 kadarı ameliyat gerektiren bel fıtığından kaynaklanmaktadır. Ameliyat gerektiren durumlar kalça, bacak ya da ayaklarda güç kaybı olması , idrarını tutamama , kişinin iş ve günlük hayatını sürdüremeyecek kadar şiddetli ağrısının olmasıdır.

AMELİYATSIZ BEL FITIĞI TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Öncelikle sebepleri ortadan kaldırmak adına kiloluysak kilo vermeli, ağır kaldırmaktan ve ani hareketten kaçınmalı , yerden yükü alırken dizlerimizi kırıp yükü vücudumuza yakın tutmalı,sigara kullanıyorsak bırakmalı , uzun süre aynı pozisyonda kalmamaya çalışmalı , sürekli oturarak çalışıyorsak bel destek yastık ya da sandalyeleri kullanmalıyız.

Fizik Tedavi Yöntemleri (TENS, ULTRASON, DERİN VE YÜZEYEL ISITICILAR) ile bel çevresindeki kasları gevşeterek ağrıyı azaltılmak , dokuların kan akımını artırarak hasar onarımını sağlamak.

Traksiyon yöntemi ile çekerek omur aralarını açıp fıtıklaşan kıkırdağın negatif basınç ve vakum etkisi ile tekrar yerine girmesini sağlamak , o bölgenin hareketini artırarak disk beslenmesini ve onarımını hızlandırmak.

Proloterapide yapılan enjeksiyonlarla omurga etrafındaki bağları güçlendirerek omurlarda bozulmuş olan dizilimi ve gevşekliği gidererek disk üzerindeki baskının dolayısıyla sinir üzerindeki baskının ortadan kaldırılarak fıtık tedavi edilir.

Nöralterapide yapılan enjeksiyonlar ile otonomik sinir sisteminin elektrik potansiyelleri düzenlenerek vücudun kendi kendini tamir mekanizmaları harekete geçirerek fıtık iyileşmesi sağlanır.

Egzersiz hekiminiz tarafıdan önerilen bel, karın, kalça ve bacak kaslarını güçlendirip eklem hareketlerini atıracak egzersizlerle omurga desteklenip esnekliği artırılarak fıtığın iyileşmesine ve tekrarlamamasına yardımcı olunur.


Karabük Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!