Bel-boyun fıtığı ve kanal darlığı nedir, tedavisi var mıdır?

Bel-boyun fıtığı ve kanal darlığı nedir, tedavisi var mıdır?

Disk Hernisi (Boyun-Bel Fıtığı): Her iki omur arasındaki ekleme intervertebral disk adı verilir. Bu eklem içte nükleus pulpozus dışta annulus fibrozus adı verilen iki bölümden oluşur. İçteki yumuşak nükleusun kendisini çevreleyen annulustan omurilik kanalı içine doğru fıtıklaşmasına disk hernisi adı verilir. Fıtıklaşan parça kanal içindeki omur ilik ya da sinir köklerine bası yaparsa kollara/bacaklara yayılan ağrı ve güçsüzlüğe neden olabilir. Nedeni genetik faktörlere eşlik eden mekanik sorunlardır. Tedavisinde algolojik yaklaşımlar ve bel /boyun egzersizi uygulanır. Eğer hastanın ağrısı geçmezse ya da nörolojik kayıp varsa cerrahi olarak sinirin rahatlatılması gerekir.

Spinal Stenoz(Kanal Darlığı): İleri derecede dejenerasyonda çevredeki bağların, kemik çıkıntılarının ve belirginleşen eklemlerin omur ilik kanalını daraltması durumudur. Hastalar kısa mesafeleri bile yürürken bacaklarında ağrı hisseder ve oturmak zorunda kalırlar. İleri dönemde tedavisi kanalın cerrahi olarak rahatlatılmasıdır.

Bu makale 18 Kasım 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü

Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü, 1971 yılında Mardin'de doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde başladığı tıp eğitimini  tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise yine aynı fakültede yapmış ve Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olmuştur.

Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü, Mesleki çalışmalarına Özel Muayenehanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Disk hernisi
Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü
Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü
Ankara - Ortopedi ve Travmatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube