Yaşlılarda ne tür omurga sorunları ortaya çıkabilir?

Yaşlılarda ne tür omurga sorunları ortaya çıkabilir?

Osteoporoza Bağlı Omurga Kırığı: İleri yaşta osteoporoz, yaşlılık ve/veya menopoza bağlı kemik kitlesinin azalması nedeniyle oluşur. Kemikleri zayıflatan bu sorun nedeniyle basit travmalarda bile kemikler kırılabilir hale gelir. En çok kırılan kemikler omurga ve kalça kemikleridir. Osteoporozun çok ileri olduğu bazı durumlarda hasta aksırınca bile omurgası kırılabilir. 

Hastalarda en sık ortaya çıkan şikayet sırt ya da bel ağrısıdır. Bazen çökme kırıkları sonucu olan ağrı hastayı çok rahatsız etmez  ama oluşan deformite sonucu hasta doktora başvurur.

Yaşlılarda Kifoz: Yaşlanan omurgada hem osteoporotik kırıklar hem de disklerde oluşan dejenerasyonla beraber kifoz oluşabilir. Bu durum bir yandan hastada solunum sorunları oluştururken diğer yandan günlük aktiviteleri kısıtlar. 

Yaşlılarda Skolyoz: İleri yaşta skolyoz ya dejeneratif omurga sorunları sonucunda ya da geçmişte var olan skolyozun artmasıyla oluşabilir. Birinci durum sinirlere bası nedeniyle sıklıkla bacaklara yayılan ağrı ile beraberdir.

Bu makale 18 Kasım 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü, 1971 yılında Mardin'de doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde başladığı tıp eğitimini  tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise yine aynı fakültede yapmış ve Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olmuştur.

Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü, Mesleki çalışmalarına Özel Muayenehanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Omurga sorunları
Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü
Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü
Ankara - Ortopedi ve Travmatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube