Bebeklerde güvenli bağlanma

Bebeklerde Güvenli Bağlanma

Bebeklerde güvenli bağlanma

Bebeklerde güvenli bağlanma, çocuğun duygusal ihtiyaçlarının karşılandığı, sevgi dolu bir ilişki kurulduğu bağlanma tarzıdır. Çocuğun hayat boyu sürecek olan sosyal ve duygusal ilişkilerinde temel bir unsur olarak kabul edilir.
Güvenli bağlanmayı destekleyen bazı temel prensipler ;
1-Duyarlı Yanıt
2-Güvenli ve Tahmin Edilebilir Ortam
3-Göz ve Ten Teması
4-Rutin
5-Duygusal Dayanışma
6-Sakin ve Sevgi Dolu İletişim
7-Bağımsızlık ve Keşif İmkanı
8-Sabır ve Anlayış
Güvenli bağlanma, bebeklerin sağlıklı bir duygusal temel oluşturmasına yardımcı olur ve ilerleyen yıllarda sağlıklı sosyal ilişkiler kurmalarına katkıda bulunabilir.
 

Bu makale 28 Mart 2024 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Kl. Psk. Selinay Küçüker Sönmez

Uzm. Kl. Psk. Selinay Küçüker Sönmez, 5N1K Psiko Akademi'de danışan kabulüne devam etmektedir.   SERTİFİKALAR -MMPI (MINNESOTA ÇOK YÖNLÜ KİŞİLİK ENVANTERİ ) -LOUISA DUSS PSİKANALİTİK ÖYKÜ TESTİ -CAT ALGI TESTİ -BİR İNSAN ÇİZ TESTİ -ÇOCUK ÇİZİMLERİNİN PEDAGOJİK DEĞERLENDİRMESİ -METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUĞU TESTİ -AİLE VE ÇİFT TERAPİSİ EĞİTİMİ - Murat Dokur -ŞEMA TERAPİ-Kahraman Güler SEMİNERLER 2018 Geleceğe Pozitif Bakış - Uzman Psikolog Aylin Gündoğdu 2018 Adli Psikoloji ve Tıp – Yrd. Doç. Dr. Necmettin Aksoy 2018 Kaygı ve Tedavi Yöntemleri – Uzman Klinik Psikolog Yasemin Meriç Kazdal 2018 ​ Bağımlılık ve Tedavi Yöntemleri, Kişilik Bozuklukları ve Tedavi Süreci – Uzman Klinik Psikolog Ahmet Yılmaz 2017 ​ Cinsel Sorunlar ve Tedavi Süreci – Uzman Klinik Psikolog Gülçin Şenyuva ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
instagram
Etiketler
Bebeklerde Güvenli Bağlanma
Uzm. Kl. Psk. Selinay Küçüker Sönmez
Uzm. Kl. Psk. Selinay Küçüker Sönmez
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube