Bebeklerde göz sulanması, doğumsal göz yaşı kanal tıkanıklığı
Bebeklerde göz sulanması, doğumsal göz yaşı kanal tıkanıklığı

Bebeklerde göz sulanması, doğumsal göz yaşı kanal tıkanıklığı

Yenidoğan döneminde gözlerde sulanma ve çapaklanma gözün geçici bir enfeksiyonunun bulgusu olabileceği gibi, doğumsal göz yaşı kanal tıkanıklığının önemli bir işareti olabilir. Antibiotikli damlalar ile çapaklanma tedavi edilip, göz yaşı kanalı boyunca yapılan masajlarla kanal tıkanıklığı açılmaya çalışılır.

Ne zaman müdahale gerekir?

Doğumsal göz yaşı kanal tıkanıklığı olan bebeklerin %80’inde 1 yaşına kadar kendiliğinden düzelme meydana gelir. Bir yaşında düzelme görülmeyen çocuklarda ise en geç 18 aylık olana kadar ‘’probing’’ olarak adlandırdığımız göz yaşı kanalının ince tellerle açılması işleminin yapılması gerekir. İşlemin başarı oranı %90’nın üzerindedir. Gerekirse ikinci bir uygulama daha yapılır. Fayda görmeyen çocuklarda ise göz yaşı kanalına silikon tüpler stent görevi görmesi amacıyla yerleştirilir. En az 6 ay boyunca bu tüpler aracılığıyla kanal açıklığı sağlanır ve uygun zamanda tüplerin çıkarılması işlemi uygulanır. Silikon tüplerin başarısızlığı durumunda ise endoskopik veya dışarından uygulanan dakriosistorinostomi ameliyatı yapılmaktadır.

Erken dönemde muayene önemli

Yenidoğan bebeklerde en geç 3 aylıkken yapılacak bir muayene ile doğumsal kanal tıkanıklığı da dahil olmak üzere tedavi edilebilir doğumsal göz hastalıkları tespit edilip tedavi edilebilmektedir.


Gaziantep Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!