Bağışıklık nedir?

Bağışıklık nedir?

Bağışıklık, bağışıklık sistemiyle ve bunun nasıl işlediğiyle ve insan vücuduna ne gibi etkileri olduğuyla ilgilenen bir bilim dalıdır.  Bağışıklık sisteminin geniş kapsamlı işlevi, vücudu sağlıklı ve hastalıklardan uzak tutmayla alakalıdır. Bunu başarmak için de vücuda giren ve vücuda  ait olmayan yabancı hücreleri bularak bunları etkisiz hale getirir veya yok eder; böylece vücudu bu tarz istilacılardan korur. Virüsler, bakteriler ve diğer vücuda zararlı durumlarla böyle savaşır.

Bir kadın hamile kaldığında bebeğin DNA’larının yarısı anneden yarısı da babadan geçer. Her bireyin DNA’sı tamamen farklıdır ve bağışıklık sistemi embriyodaki belirli yabancı maddeleri buluyor. Çoğu zamanlarda ise böyle bir şey bir sorun teşkil etmiyor, çünkü bağışıklık sisteminin bir kolu iyi gelişmiştir ve embriyo veya fetusların bağışıklık sisteminin diğer kolları üzerinden maruz kalabileceği saldırıları püskürtebilir. Karmaşık ve doğal mekanizmaları kullanarak bağışıklık sisteminin saldırıda bulunan kolunu bastırıyor ve bu da embriyoyu koruyor. Asıl sorun, bağışıklık sisteminin olması gerektiği gibi işlemesinden ötürü ortaya çıkıyor ve bu nedenle de görevini yerine getiremiyor ve saldırıda bulunan kol bastırılamıyor. Daha sonra embriyo veya fetusa saldırıyor ve bu da kimyasal düşük veya çoklu düşüklere neden oluyor.

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Halit Fırat Erden

Op. Dr. Halit Fırat ERDEN, 30 Temmuz 1966 tarihinde Mersin'de doğmuştur. 1984 yılında Tarsus Amerikan Koleji'nde lisans öncesi eğitimini tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başlamış olduğu tıp eğitimini 1990 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. 1995 yılında ise Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda ihtisas eğitimini tamamlamış ve uzmanlığını almıştır. 1995 - 1997 yılları arasında University of California - San Diego'da Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite alanında üst ihtisas eğitimini tamamlamıştır. Eastern Virginia Medical School - Jones Institute Tüp Bebek Merkezi'nde ve Cornell Medical Center'da Gözlemci olarak bulunmuştur.  Op. Dr. Halit Fırat ERDEN, 1999 - 2009 yılları arasında Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde Medikal Direktör ...

Etiketler
Embriyo
Op. Dr. Halit Fırat Erden
Op. Dr. Halit Fırat Erden
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube