İmmün tedavileri işe yarıyor mu ?

İmmün tedavileri işe yarıyor mu ?

Düşük Tedavisinin Güvenliği Hakkında Bilgi:

Hastalar çoğunlukla “Neden diğer doktorlar immün tedavilerinin işlemediğini veya tehlikeli olduğu konusunda literatürleri gösteriyorlar?”, diye sorular soruyorlar.  İmmün tedavilerle ilgili literatürden alıntı yapan doktorların çoğunun üreme bağışıklığı konusunda  geçmişi bulunmuyor ve anlattıkları çalışmalardaki kusurları göremiyorlar. Öne sürülen IVIG veya IL kullanımıyla ilgili yürütülen çoğu araştırma bazı alanlarda kusurludur. Bu alanların en belirgini immün toleransı ve reddiyle alakalı hücre topluluklarını anlama eksikliğidir. Tekrarlayan düşüğü olan birisini nedenlerini bilmeden tedavi etmek, bu tedavinin işe yarayıp yaramadığı konusunda düzgün bilgi vermez. Şu andaki literatür de bu konuya dikkat çekmektedir.

IVIG’nin güvenliğinin sadece hamilelikte değil aynı zamanda da tedavi amaçlı kullanılan diğer tüm otoimmün sendromlarda da güvenli olduğunu belirten bolca literatür vardır. Bu, tüm o yıllarda tedavi ettiğimiz hastalarımızın aldığı güvenli sonuçlar ile uyumludur. Bağışıklık siteminin düşüğe neden olabileceği ve bu tarz tedavilerin düşüğü ve IVF başarısızlığını engellediği konusunda çok sayıda görüş bulunmamaktadır. Tekrarlanan düşükler üzücü ve duygusal olarak çöküntüye neden olabilir. Bazı hastalarımızın on sekiz kereden fazla düşük yaşamış ve bizimle birlikte tedavi sürecinden sonra da başarılı bir hamilelik geçirmişlerdir. Bu araştırmalardan alıntı yapanların immünolojiyi anlama eksikliği, artık dünya çapında tekrarlayan düşük yapmış kişileri bu sorunlara yardımcı olan tedavilerden uzak tutmuştur.

 

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Halit Fırat Erden

Op. Dr. Halit Fırat ERDEN, 30 Temmuz 1966 tarihinde Mersin'de doğmuştur. 1984 yılında Tarsus Amerikan Koleji'nde lisans öncesi eğitimini tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başlamış olduğu tıp eğitimini 1990 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. 1995 yılında ise Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda ihtisas eğitimini tamamlamış ve uzmanlığını almıştır. 1995 - 1997 yılları arasında University of California - San Diego'da Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite alanında üst ihtisas eğitimini tamamlamıştır. Eastern Virginia Medical School - Jones Institute Tüp Bebek Merkezi'nde ve Cornell Medical Center'da Gözlemci olarak bulunmuştur.  Op. Dr. Halit Fırat ERDEN, 1999 - 2009 yılları arasında Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde Medikal Direktör ...

Etiketler
Düşük
Op. Dr. Halit Fırat Erden
Op. Dr. Halit Fırat Erden
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube