Düşüğe sebep olan bağışıklık sorunları

Düşüğe sebep olan bağışıklık sorunları

Embriyo İmplantasyonu Dışındaki Sorunlar Hakkında

Anne adayının bağışıklık sistemi ile ilgili tekrarlayan düşüklere neden olan sorunlar sadece embriyonun direk olarak bağışıklık hücreleri tarafından saldırısı ile değil dolaylı şekilde de neden olabilir.

İnfertiliteye yol açan bağışıklık sorunları:

• Folliküler Sıvı Ortamı -  yumurtalıklarda içinde yumurta bulunan küçük kesecikler vardır. Çalışmalar inflamatuar hücrelerin bu kesecikler içinde bulunması sonucu büyük olasılıkla başarılı bir gebeliği engelleyebildiğini, yumurta kalitesine olumsuz etkisi olduğunu göstermiştir.

• Polikistik Over Sendromu (PKOS) - PKOS TH1 sitokin düzeylerini artırmaktadır. TH1 sitokinleri bağışıklık sistemini düzenleyen proteinlerdir ve inflamatuar etkileri ile bağışıklık sisteminin embriyo üzerine aşırı saldırısına neden olmaktadır.

• Yükseltilmiş İnflamatuar sitokinler / Artmış İnsülin Seviyesi -  Bağışıklık sorunları TH1 sitokin düzeylerini arttırarak artmış insülin düzeylerine neden olabilir. Artan insülin yumurtalıklarda  yumurtlamanın bozulmasına, yumurta kalitesinin azalmasına yol açan değişikliklerin yanı sıra, rahimin uygun şekilde hazırlanmasına engel olur.

• Endometriozis - rahim içi dokunun vücudun diğer bölgelerinde yerleşmesi ile oluşur. Bu durum, ağrı, düzensiz kanama, ve bazı durumlarda infertiliteye neden olabilir.

Tekrarlayan düşüklerin sebepleri, infertilite ile ilgili bilgilere ihtiyaç duyuyorsanız en kısa sürede doktorlara başuvurmanız önerilir. Doktorlar sizin çocuk sahibi olmanız için gerekli tedavinizi  planlayarak size yardımcı olmaya hazırdır.

Bağışıklık Sistemi Gebeliği Nasıl Etkiler ?

Bağışıklık sistemi hastalıklara ve enfeksiyona karşı vücudu güvenli koşullarda tutan karmaşık ve çok etkili bir araçtır. Ancak, birçok diğer vücut sistemleri gibi, hastalıklar ve işlev yetersizliklerine karşı  çok  duyarlıdır ve bu işlev yetersizlikleri ne yazık ki bazen bir gebeliğin devamlılığını engelleyebilir. Birden fazla gebelik kaybı varsa, bu sorunların nereden geldiğini anlamak için gerekli bilgiye sahip olan doktorlara başvurmanız önemlidir.

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Halit Fırat ERDEN, 30 Temmuz 1966 tarihinde Mersin'de doğmuştur. 1984 yılında Tarsus Amerikan Koleji'nde lisans öncesi eğitimini tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başlamış olduğu tıp eğitimini 1990 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. 1995 yılında ise Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda ihtisas eğitimini tamamlamış ve uzmanlığını almıştır. 1995 - 1997 yılları arasında University of California - San Diego'da Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite alanında üst ihtisas eğitimini tamamlamıştır. Eastern Virginia Medical School - Jones Institute Tüp Bebek Merkezi'nde ve Cornell Medical Center'da Gözlemci olarak bulunmuştur.  Op. Dr. Halit Fırat ERDEN, 1999 - 2009 yılları arasında Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde Medikal Direktör ...

Etiketler
Gebelik ve bağışıklık
Op. Dr. Halit Fırat Erden
Op. Dr. Halit Fırat Erden
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube