Tekrarlayan düşüklerin sebeplerinin ortaya çıkarılmasında kullanılan tanı testleri

Tekrarlayan düşüklerin sebeplerinin ortaya çıkarılmasında kullanılan tanı testleri

Bir hastanın tekrarlayan düşüklerinin veya tekrarlayan kimyasal gebeliklerinin nedenlerinin doğru belirlenmesi hayati önem taşımaktadır. Çabalarımızın büyük bir kısmı açıklanamayan infertilite ya da tekrarlayan gebelik kayıplarının kapsamlı ve doğru testleri belirlemektir. Doktorlarımız için kapsamlı ve doğru testlerin uygulanması, tekrarlayan düşükler veya açıklanamayan sebeplerle çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftlerde doğurganlık tedavisinde doğru yolda başlamak için şarttır. Bu spesifik testler üreme bağışıklığı alanında ihtiyacı olan çiftlere tedavi sırasında bazı etkin imkanlar sağlar. Doktorlarımız çiftlere bu tanısal yöntemlerini düzenleyerek doğru şekilde kullanılmasına katkıda bulunmaktadır. Embriyonun implantasyon bozukluğunda ve düşüklerde bağışıklığa bağlı olmayan sebepler bulunabilir veya immünolojik nedenler sorumlu olduğu gösterilebilir.

Bağışıklığı değerlendirirken:

Anne adayında endometriozis veya Polikistik Over Sendromu (PKOS),  otoimmun hastalık gibi önceden var olan inflamatuar koşulları  bulunabilir.

Hiçbir inflamatuar koşul ile ilgisi olmayan sadece embriyoya olan immün tolerans bozukluğu ile gelişen bağışıklık bozukluğu bulunabilir. Bu durum anne adayı ile embriyo arasında genetik bozukluklar ya da embriyo ve anne, her iki ebeveynin kan testlerini içeren inceleme ile anlaşılabilen  HLA uyum sorunları nedeniyle olabilir.

Ya da iki ayrı tür sorun bir arada olabilir.

Doktorlar başvuran çiftlerde gebelik olması ve gebeliğin izlemenmesi ve çiftlere her konuda yol göstermek için mümkün olduğunca çok bilgi vermek için izin tüm tedavi aşamalarında kapsamlı tanısal testler kullanmaktadır.

Doktorlar başvuran çiftlere başvurdukları sorunlara uygun bir tedavi programı belirlemek için  tanısal testler uygulayacaktır. Ardından gebelik öncesi tedavi sürerken tedavinin etkinliğinin takibi için tanısal testleri tekrar uygulayacaktır. Tekrarlayan Başarısız Tüp Bebek Tedavileri sonrasında veya tedavi sonrasında düşük yaşanmışsa doktorlar çözülmemiş sorunu belirlemek için spesifik testler yapacaktır. Hatta başarılı bir gebelik sonrasında bile belirli testler embriyonun ve gebeliğin ilerlemesini izlemek için çok değerli fikirler verir.

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Halit Fırat Erden

Op. Dr. Halit Fırat ERDEN, 30 Temmuz 1966 tarihinde Mersin'de doğmuştur. 1984 yılında Tarsus Amerikan Koleji'nde lisans öncesi eğitimini tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başlamış olduğu tıp eğitimini 1990 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. 1995 yılında ise Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda ihtisas eğitimini tamamlamış ve uzmanlığını almıştır. 1995 - 1997 yılları arasında University of California - San Diego'da Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite alanında üst ihtisas eğitimini tamamlamıştır. Eastern Virginia Medical School - Jones Institute Tüp Bebek Merkezi'nde ve Cornell Medical Center'da Gözlemci olarak bulunmuştur.  Op. Dr. Halit Fırat ERDEN, 1999 - 2009 yılları arasında Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde Medikal Direktör ...

Etiketler
Embriyo
Op. Dr. Halit Fırat Erden
Op. Dr. Halit Fırat Erden
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube