Aşil tendon yırtığı

Aşil tendon yırtığı

Vücudun en büyük tendonu olan Aşil tendonu, spor yaralanmalarında en sık yırtılan tendondur. Tendonu yırtılan kişi genellikle bir patlama ve sanki arkadan birisi vurmuş duygusu hisseder. Aşil tendon yırtığında çok şiddetli ağrı olmayabilir ve hasta diğer yardımcı kasları kullanarak yürüyebilir. Bu nedenle bazı Aşil tendon yırtıklarının teşhisi uzun zaman sonra yapılabilmektedir.

Aşil tendon yırtığının 50 yaş aylındaki hastalarda standart tedavisi cerrahi tamirdir. Genç ve aktif hastalarda tendon uçlarının tam olarak bir araya getirilmesi yürüme için çok önemli olan bu tendonun ileri dönem fonksiyonları için oldukça önemlidir.

Yaşı daha ileri olanlarda alçı tedavisi uygulanabilir fakat bu tedavi sonrasında etkilenen ayak bileğinin itme gücü diğer ayak bileğine göre belirgin olarak azalabilir. Cerrahi veya alçıyla tedavi sonrasında kaybolan kas gücünün tekrar sağlanması için fizik tedavi yapılması oldukça faydalıdır.

Bu makale 14 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Yakup YILDIRIM, 1969 yılında doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1994 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, 1994 - 1999 Yılları arasında yine aynı üniversitede Ortopedi ve Travmatolohi Ana Bilim Dalı'nda yapmıştır.  1999 - 2002 Yılları arasında Acıbadem Hastanesi'nde, 2005 - 2006 yılları arasında, Research Fellow Childiren's Hospital Of Philadelphia/ Ana Bilim Dalı'nda 2006 - 2011 yılları arasında Sema Hastanesi'nde, 2011 - 2016 yılları arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, görev almış olan Prof. Dr. Yakup YILDIRIM, 2007 Yılında ''Doçent Doktor'' 2013 yılında ise, ''Profesör Doktor'' unvanlarını yine Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde almıştır. Prof. Dr. Yakup YILDIRIM, Türk Tabipler Bir ...

Etiketler
Aşil tendon yırtığı iyileşir mi
Prof. Dr. Yakup Yıldırım
Prof. Dr. Yakup Yıldırım
İstanbul - Ortopedi ve Travmatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube