Ön çapraz bağ yaralanmaları: genel bilgi

Ön çapraz bağ yaralanmaları: genel bilgi

Ön Çapraz Bağ (ÖÇB) sıklıkla koşma ve yön değiştirme içeren sporlarda ve rakip sporcu ile temas içermeyen hareketler sırasında olur. Bunun dışında yüksek bir yerden diz burkularak düşme veya buna benzer yaralanmalar ile de oluşabilir. Bağı koparan mekanizma yerde sabit olan ayağın üzerinde vücüdun zorlu bir şekilde dönmesidir. İlk anda dizde şiddetli acı ile birlikte bir kopma sesi ve hissi duyulması çok tipiktir. Hemen ardından dizde şişme olur ve üzerine basmak ve spora devam etmek imkansız hale gelir. 

Bu tip yaralanmanın peşinden bir hafta kadar dinlenme ile birlikte soğuk uygulama ve bandajlamayla şişlik ve ağrı azalarak diz iyileşmiş görüntüsü vermeye başlar. Ancak ÖÇB ın kendiliğinden iyileşme yetisi yoktur. İyi hisseden kişi bazen uygun tıbbi görüş almadığı için ne tür bir sorun olduğunu bilmeyerek spor yapmaya tekrar başlayabilir. Bu durumda tekrarlayan diz burkulmaları olmaya başlar. Bu sefer şişlik ve ağrı da ilk seferde olduğu kadar fazla olmayabilir. Birkaç ayda bir burkulma yaşayan kişinin bu durumu fazla önemsememesi sıkça karşılaşılan bir durumdur. Fakat tekrarlayan burkulmalar diz içerisinde kıkırdak ve menisküs yaralanmalarını da beraberinde getirir. Bu da halk arasında kireçlenme denilen, tıbbi dilde ise osteoartrit dediğimiz hastalığı tetikler. Giderek ağrılı bir diz olmaya başlar. 

Peki ilk yaralanma sırasında menisküs ve kıkırdak yaralanması varsa ne olur? Bu durumda hasta genellikle bir ortopediste başvurur ve gerekli incelemeler yapılır.  Kendiliğinden iyileşme yeteneği olmayan ÖÇB için rekonstrüksiyon (yeniden bağ oluşturma) ameliyatı yapılması gerekir. Yöntemleri çeşitlidir ancak günümüz modern tekniklerinden en sık kabul görerek uygulananı hastanın kendisinden alınan bir tendon parçası ile artroskopik yöntemle bağ rekonstrüksiyonu ve aynı ameliyat sırasında eşlik eden menisküs ve kıkırdak yaralanmalarının da tedavisidir. 

 

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Kürşat Teker

Ankara, 1965 doğumludur. İlk ve orta öğretimini TED Ankara Kolejinde tamamladıktan sonra Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp fakültesinden 1989 da mezun olup 1994 yılında da yine Hacettepe Üniversitesinde Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında ihtisas eğitimini tamamlamıştır.

1996 yılından itibaren Ankara'da Özel Çankaya Hastanesi'nde Ortopedi Kliniği'nin ve Çankaya Ortopedi Grubu'nun kurucuları arasında yer almıştır. Geçen 20 yıllık süre içerisinde özellikle diz, kalça, ayak bileği ve omuz eklemi hastalıkları, artroskopik cerrahi, eklem protezleri ve travmatoloji konularında yoğun çalışmaları olmuştur. Bu konularda yurtiçi ve yurtdışı eğitimlerde, eğitmen ve katılımcı olarak yer almıştır. 

Etiketler
Acl rüptürü
Op. Dr. Kürşat Teker
Op. Dr. Kürşat Teker
Ankara - Ortopedi ve Travmatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube