Omurga kemiklerinin oluşturduğu kanalın içinde kol, gövde ve bacağa giden sinirlerin köken aldığı omurilik denilen ana sinir seyretmektedir. Bu sinir, omurga kemiklerinden köken alan kemik çıkıntıları, fıtıklaşmış disk veya omurga etrafında seyreden bağların aşırı büyümesi sonrası bası altında kalıp ezilebilir. Dar kanal bel dışında, sırt veya boyun bölgesinde de oluşabilir. Bu durum sıklıkla omurgada kireçlenmenin başladığı ileri yaşlarda ortaya çıkar.

Hastalar doktora özellikle yürümekle artan bacak ağrısı şikâyeti ile başvurur. Yürüme mesafesinde azalma mevcuttur. Hasta eskiden yürüdüğü mesafeyi artık yürüyememekte ya da bir süre dinlenerek yürümek zorunda kalırlar. Beraberinde çoğunlukla eşlik eden bel ağrısı olmaktadır. İlerlemiş vakalarda, kısa mesafede bile yürüme güçlüğü, bacaklarda güçsüzlük, his kaybı, barsak ve mesane kontrolü ile ilgili sorunlarla da karşılaşılabilir. Bazen dar kanal şikâyetleri ile bacaklara giden atardamarlardaki tıkanıklığa ait şikâyetler karışabilir. Damar şikâyeti olan hastalarda da, yürümekle artan bacak ağrıları olabilir.

Hastada güç kaybı, idrar ve gayta problemi belirmemiş ise ve şikayetleri hafif ise ilaç tedavisi, fizik tedavi veya epidural enjeksiyon (bel bölgesine) tedavisi uygulanabilir. Günlük aktiviteleri kısıtlanmış, yürüme zorluğu ileri derecede olan hastalarda, idrar ve gayta problemi olanlarda cerrahi olarak daralmış kanal genişletilerek omurilik rahatlatılmalıdır. Hekimin gerekli gördüğü durumlarda daralan kanalın genişletilmesine ilaveten, omurga vida ve çubuklar yardımıyla sabit hale getirilmelidir.


Adana Ortopedi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!