Antidepresan kullanımı

Antidepresan kullanımı

Sıklıkla danışanlarımızdan gelen sorular arasında antidepresan kullanıyorum acaba bağımlılık yapar mı? Ya da antidepresan kullanmak istiyorum ama bağımlı olmaktan korkuyorum? Şeklinde sorularla karşılaşmaktayız.

Öncelikle yaşanan her ruhsal problemde antidepresan kullanma gereksimi olmayabilir. Bir bakıma yapılan değerlendirmeler ile antidepresan kullanma gerekliliğinin olup olmadığı incelenir.

Bunun yanı var olan problem ve vakaya göre sadece antidepresan, antidepresan ve terapi, ya da sadece terapi şeklinde destek verilebilmektedir.

Antidepresanlar birçok ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılmaktadır. Alınan ilaçların aniden bırakılması, özellikle altı haftadan uzun bir süredir ilaç kullanıyorsa, ilaç yoksunluğu diye adlandırılan belirtiler yaşanabilir. Fakat ortaya çıkan yoksunluk belirtisi, bağımlı olduğunuz anlamına gelmez.

Bağımlılık dediğimiz şey beyindeki zararlı, uzun vadeli kimyasal değişikliklerini temsil eder. Kişiye Bağımlı diyebilmek için kullanılan maddeyi almadığında yoğun bir istek, madde kullanımını kontrol edememe ve madde kullanımından kaynaklanan olumsuz sonuçların olması gerekir.

Ayrıca madde bağımlılığında bu belirtilerin tek başına olması bağımlılık tanısı koymaya yeterli değildir. Aynı zamanda her antidepresan kullanan kişinin ilacı bırakırken bu tür yaşayacağı söylenemez.

Unutulmamalıdır ki yaşanan sorunların tekrarlanmasını engellemek ve sorunun kaynağındaki tüm etmenleri ortadan kaldırmada terapi oldukça önemlidir.

Bu makale 26 Ekim 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Psk. Harun Aysever Psikoloji

Yazar toplam 145 makale yazdı.

Etiketler
Antidepresan
Uzm. Psk. Harun Aysever
Uzm. Psk. Harun Aysever
Hatay - Psikoloji
x
Facebook Twitter Instagram Youtube