Anal fissür (makat çatlağı); makat ağzında kabızlığa bağlı olarak meyadana gelen dışkılama esnasında çok şiddetli ağrıya ve kanamaya neden olan anal kanaldaki çatlaklara verilen addır.

ANAL FİSSÜR İLE HEMOROİD AYNI HASTALIK MIDIR?

Hayır. Anal fissür (makat çatlağı) sebep olduğu şikayetler nedeniyle sıklıkla hemoroid ya da halk arasındaki adıyla 'basur hastalığı' ile karıştırılmaktadır. Bu nedenle anal fissür (makat çatlağı) olan hastaların önemli bir kısmı kendilerinde hemoroid ya da basur hastalığı olduğunu düşünerek doktora gitmemekte, bu durum da ameliyatsız ve basit bir tedavisi olan anal fissür (makat çatlağı) hastalığının tedavisinde gecikmelere sebebiyet vermektedir.

ANAL FİSSÜR TANISI NASIL KONUR?

Anal fissür tanısı oldukça basittir ve genellikle fizik muayene dışında diğer muayene araç ve gereçlerine ihtiyaç duyulmaksızın tanı konulabilmektedir.

ANAL FİSSÜR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Anal fissür tedavisinde kabızlığı ve ağrıyı giderici ilaçlar, oturma banyosu, kas gevşetici lokal merhemler, ameliyat ya da cerrahi tedaviler ile son yıllarda botox injeksiyonu uygulanmaktadır.

BOTOX İNJEKSİYONU ANAL FİSSÜR TEDAVİSİNDE ETKİLİ BİR TEDAVİ YÖNTEMİ MİDİR?

Anal fissür (makat çatlağı) hastalığından son yıllarda başarıyla uygulanan ve anal bölgeye tek bir kez uyguladığımız Botox injeksiyonu ile olguların çoğunda ameliyatsız olarak kurtulmak mümkündür.

BOTOX İNJEKSİYONUNUN AVANTAJLARI NELERDİR?

Kolay uygulanabilir bir yöntem olan Botox injeksiyon tedavisi sayesinde hastalar ameliyatın neden olduğu ağrı, iş-güç kaybı ve gaz-dışkı kaçırma gibi ciddi komplikasyonlardan korunmuş olmaktadır.

Botox tedavisi son yıllarda anal fissür (makat çatlağı) tedavisinde ağrısız ve ameliyatsız bir yöntem olarak yüksek bir başarı oranı ile uygulanmaktadır.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!