Makatta şişlikler

Makatta şişlikler

Deri katlantısı diye adlandırılan şişlikler sıklıkla hemoroid (basur) ve makat çatlağı (anal fissür) durumunda gözlenir ancak, makatta benzer şekilde şişliğe neden olan birçok hastalık vardır. Öncelikle, deri katlantıları; sentinel pile, bekçi meme, nöbetçi meme olarakta adlandırılır ve cinsiyet farkı gözetmezler. Öncelikle nedeninin anlaşılması gerekir. Makatta ağrı, kaşıntı ve yanma gibi yakınmalara yol açabilir. Makatta şişlik, morluk veya meme ele gelmesi birçok hastalıkta görülebilir.

1. Hemoroid hastalığında makat içinde veya dışında, yada hem makatın içi ve hemde dışında memeler olabilir.

2. Makatta çatlak durumunda nöbetçi meme adını verdiğimiz, hemoroid veya basur memelerinde olduğu gibi memeler olabilir.

3. Rektal polip adı verilen bağırsağın iyi huylu tümörlerinde de makatta şişlik ele gelebilir.

4. Makat sarkması (rektal prolapsus) makatın aşağıya doğru sarktığı durumlarda olabilir, kimi zaman hemoroid ile birlikte olabilir.

5. Makat fistülü veya apsesi; sıklıkla akıntı veya ağrılı şişlik ile birlikte olurlar. 

6. Makat siğili (anal kondilom / kondiloma akuminata)

7. Tümörler: makat bölgesini habis tümörlerinde de şişlikler ele gelir.

Bu nedenle makatta ele gelen meme veya şişlik durumunda doğru tavır,  konunun uzmanı olan bir Genel Cerraha başvurmak olmalıdır.

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Gökhan Ateş

Op. Dr. Gökhan Ateş, 1977 yılında Ankara'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde yaparak Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur. 2016 yılında Almanya’da ERCP ve EUS eğitimi almıştır. 2002 - 2006 Yılları arasında Erzurum Horasan Devlet Hastanesi'nde, 2012 - 2013 yılları arasında Konya Hadim Devlet Hastanesi'nde, 2013 - 2015 yılları arasında Ilgın Devlet Hastanesi'nde, 2015 - 2017 yılları arasında Özel Akşehir Parkhayat Hastanesi'nde, 2017-2020 yılları arasında Özel Antalya Anadolu Hastaneleri'nde görev almış olan Op. Dr. Gökhan Ateş, iyi derecede Almanca ve ingilizce bilmektedir. Op. Dr. Gökhan Ateş, mesleki çalışmalarına Özel Antalya Medicalpark Hastane Kompleksi'nde devam etmektedir. ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
Etiketler
Makatta kaşıntı
Op. Dr. Gökhan Ateş
Op. Dr. Gökhan Ateş
Antalya - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube