Anafilaksi tüm vücutta yaygın olarak görülen döküntü, ödem, nefes darlığı, tansiyon düşmesine bağlı bilinç kaybı, kalp ve solunum sistemi fonksiyonlarında yetersizlik sonucu ölümle seyredebilen çok ağır bir alerjik reaksiyondur.

Gıda alerjileri, ilaç alerjileri ve böcek sokmalarına bağlı gelişebilir. Hayati öneminden dolayı çok hızlı müdahale gerekir. Tedavi hastane şartlarını gerektirir. Ailelerin yanlarında hızla enjekte edilebilen hazır epinefrin enjeksiyonları taşımaları gerekebilir ki; bu uygulama hastaneye ulaşana kadar çocuğa zaman kazandıracaktır.

Tekrarlayan alerjik döküntü ile birlikte yüzünde, dudaklarında, göz kapaklarında şişme, ses kısıklığı, nefes darlığı, bayılma gibi belirtilerin görüldüğü tüm çocukların en kısa sürede alerjinin tespiti için bir çocuk alerji merkezine başvurmaları gerekir. Alerjinin ne olduğu belli olduktan sonra gerekli önlemler alınmalı ve yine çocuk alerjisi uzmanı önerisiyle hazır acil durum enjeksiyon kitlerinin sağlanması gerekir. Bu enjeksiyon kitlerinin nasıl uygulanacağı konusunda çocuğun bakımından sorumlu kişiler eğitilmeli.


İzmir Çocuk Doktorları uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!