Akciğer kanseri nedir?

Akciğer kanseri nedir?

Bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Tahminlere göre 2025 yılında akciğer kanseri vakaları 19 milyonu geçecek gini görünüyor. Buna hızla artan dünya nüfusu ve bu nüfustaki yaşlanma oranının büyük etkisi var. Hal böyleyken ülkemizdeki akciğer kanseri görülme oranları da hızla artış göstermekte. Hatta öyle ki her yeni yıl ile yaklaşık 150 bin yeni kanser vakasıyla karşı karşıya gelmekteyiz. Akciğer kanseri hem erkek hem de kadınlar için ölümcül hastalıkların ikinci sırasında yer alır.

En sık görülen kanserlerden biri akciğer kanseridir. Hal böyle iken kansere bağlı ölüm nedenleri arasında ilk sırayı almıştır. Eskiden oldukça nadir bir hastalık olarak tanınırken günümüzde tüm dünya genelinde oldukça önemli, tehlikeli ve yaygın bir kanser türü haline gelmiştir. Bunun nedenleri arasında ilk sırada tütün ve tütün mamüllerinin kullanımının yaygınlaşması gelmektedir.

Bu makale 3 Şubat 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. Özkan Demirhan

Doç. Dr. Özkan Demirhan, 1971 Hekimhan doğumludur.,İlköğrenimini Malatya’da, Orta ve Lise öğrenimini Giresun Eynesil’de tamamlamıştır. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini 1995 yılında başarıyla tamamlamış ve Tıp Doktoru unvanı almıştır. 1995-1998 yılları arasında Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışmıştır.  1998-2003 Yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde ihtisasını tamamlamıştır. 2003-2010 yılları arasında Universal Hospitals Groupta çalışmış olup son yıllarda akciğer kanseri tedavisinde en çok tercih edilen doktor olmuştur. 2010-2017 tarihleri arasında Bilim Üniversitesinde görev almıştır.  Doç. Dr. Özkan Demirhan, birçok eser ve uzmanlık tezine sahiptir. Çalıştığı hastanelerde bir çok hastayı başarılı bir şekilde tedavi etmiştir. https://istanbulgoguscerrahisi.com/ Mesleki çalışm ...

Etiketler
Akciğer kanseri nedeni
Doç. Dr. Özkan Demirhan
Doç. Dr. Özkan Demirhan
İstanbul - Göğüs Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube