Pektus ekskavatum (kunduracı göğsü)
Pektus ekskavatum (kunduracı göğsü)

Göğüs kemiğinin içeri doğru çökük olmasıdır.

Bunun tersi güvercin göğüs (pektus karinatum ) ise göğüs kemiğinin öne doğru çıkık olmasıdır.

Bu doğuştan anomalide temel sorun kaburgaların kıkırdak kısmının uzamasının normalden fazla olmasıdır.Kaburgaların kıkırdak kısmı çok uzayınca göğüs kemiği içe doğru çöker ya da dışa doğru fırlar.

Pektus ekstavatum yani kunduracı göğsü daha sık görülür.Aslıda eskiden kundura yapan ve tamir edenlerin göğüslerine dayayarak çalıştıkları demir materyal göğüg kemiklerinde çekmeye yol açtığı için bu isim verilmiştir.

Bu tür göğiüs defrmitelerinin ameliyatla kolayca tedavisi vardır.

Ameliyatın 5 yaş civarında çocuk okula başlamadan yapılması idealdir.böylece ham okulda acımasız eleştrilerle psikolojik yük almamış olur,hem de deformitenin kalp ve akciğer üzerindeki baskısı optimal bir yaşta düzeltilmiş olur.Daha küçük yaşta ameliyat ise kemik yapıs gelişmediği için erken olabilir.Delikanlılık çağında ameliyat ise gene başarıyla yapılabilr.

Doğuştan kalp anomalileri ve delikleri ek olarak varsa aynı seansta bu anomalilinini de düzeltilmesini yapmaktayız.Yıllar önce Fallot Tetralojili bir çocukta kunduracı göğsü ameliyatı ile total korreksiyonu aynı seansta ameliyat etmiştim ve bu olgu dünyada ilk olgu olarak tıbbi literatüre geçmişti.

Uyguladığımız ameliyat bazı modifikasyonlarıyla Ravitsch ameliyatıdır.Erkeklerde düz orta çizgi kesi ile kızlarda ise enine meme altı kesi ile bu ameliyat gerçekleşmektedir.


İzmir Kalp Damar Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!