Akciğer kanserine sebep olan Şeyler

Akciğer kanserine sebep olan Şeyler

Akciğer Kanserine Sebep Olan Şeyler konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Akciğer kanserigünümüzde eskiye nazaran oldukça sık karşılaşılan bi hastalık haline gelmiştir. Akciğer kanserine sebep olabilecek bazı şeyler şu şekilde sıralanabilir;

Çevresel faktörler;

Akciğer kanserine yakalanma riski erkeklerde kadınlara oranla üç kat fazladır. Bunun sebebi de akciğer kanseri riski oluşturabilecek mesleklerin başında gelen gemi izolasyon ve otomotiv gibi sektörlerde çalışanların büyük çoğunluğunun erkekler olmasıdır.

Asbest faktörü:

Asbestin akciğer kanseri açısından oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Hal böyle iken akciğer kanserine yakalanma riskinin yüksek olduğu ortamların başında gelir. Asbeste marus kalma süresi, etki altında kalınan asbest partiküllerinin boyutu ve yoğunluğu da en önemli faktörlerdendir.

Radyasyonun etkisi:

Her ne kadar akciğer kanseri ile mücadele aracı olarak kullanılsa da özellikle kadınların meme kanseri ile mücadelesinde kullanılan radyoterapi akciğer kanseri gelişme riskini arttırıyor. Bununla beraber radon gazına maruz kalmak da bu riski arttırıcı faktörlerin başında geliyor.

Genetik etkiler:

Ailesinde akciğer kanseri hikayesi olan insnalar diğer kişilere göre akciğer kanserine yakalanma açısından 2 kat daha fazla risk altındadır. Hiç sigara içmese dahi ailesinde birinci derece akciğer kanseri bulunan bireyler sigara içenlere ve ailesinde akciğer kanseri bulunmayanlara göre 2.7 kat daha fazla risk taşırlar.

Cinsiyetin önemi:

Erkeklerde akciğer kanserine yakalanma riski kadınlara göre daha yüksektir. Sigara içen kadınlarda ise bu risk erkeklere yaklaşmaktadır.

Beslenme ve yaşam tarzının akciğer kanserine etkisi:

Her ne kadar yukarıda saydığımız riskler akciğer kanserine yakalanma oranlarını arttırsa da antioksidanları tüketmek kanser gelişimini önleyici bir faktördür.. Beta karoten/retinol ve özellikle de A vitamini açısından düşük beslenme akciğer kanseri gelişimini artırır. Başta yeşil çay olmak üzere çay içimi akciğer kanseri gelişimini azaltır.

Yaşın kanser üzerindeki etkisi:

Yaş ilerledikçe akciğer kanserine yakalanma riski artıyor. Gençlerde daha az görülen akciğer kanseri genelde 60 ve 70 li yaşlarda en çok görülen yaştır.

Bu makale 3 Şubat 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Doç. Dr. Özkan Demirhan, 1971 Hekimhan doğumludur.,İlköğrenimini Malatya’da, Orta ve Lise öğrenimini Giresun Eynesil’de tamamlamıştır. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini 1995 yılında başarıyla tamamlamış ve Tıp Doktoru unvanı almıştır. 1995-1998 yılları arasında Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışmıştır.  1998-2003 Yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde ihtisasını tamamlamıştır. 2003-2010 yılları arasında Universal Hospitals Groupta çalışmış olup son yıllarda akciğer kanseri tedavisinde en çok tercih edilen doktor olmuştur. 2010-2017 tarihleri arasında Bilim Üniversitesinde görev almıştır.  Doç. Dr. Özkan Demirhan, birçok eser ve uzmanlık tezine sahiptir. Çalıştığı hastanelerde bir çok hastayı başarılı bir şekilde tedavi etmiştir. https://istanbulgoguscerrahisi.com/ Mesleki çalışm ...

Etiketler
Akciğer kanseri nedeni
Doç. Dr. Özkan Demirhan
Doç. Dr. Özkan Demirhan
İstanbul - Göğüs Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube