Akciğer kanserinin nedenleri

Akciğer kanserinin nedenleri

Akciğer Kanserinin Nedenleri konusundaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi alanında uzman Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Akciğer kanseri Türkiye’de kadınların yüzde 5 inde ortaya çıkan kanser  türüdür. Ülkemizde yaşayan erkeklerde ise bu oran daha fazladır. Hatta erkeklerde görülen tüm kanserlerin yaklaşık yüzde 21’ini oluşturduğu halde kadınlarda görülen kanser türlerinin yüzde 5’ini oluşturmaktadır.

Türkiye sınırları içerisinde her yıl (ortalama olarak)  29 bin 300 yeni akciğer kanseri oluşumu görülmekte olup bunların  % 80’i küçük hücreli dışı, yüzde 16.4’ ü küçük hücreli  ve yüzde 2,9 u ise diğer tümörlerdir.

Akciğer kanserinin görülme sıklığı giderek artıyor. Akciğer kanserindeki en önemli faktörler sigara tüketimi, sigaraya başlama yaşının giderek azalması, çevresel faktörlere maruz kalmanın artması, yaşlı nüfusun  artışı olarak sıralanabilir.

Bu açıdan bakıldığında sigara ile mücadele etmek, akciğer kanserine yakalanma riski konusunda önemli bir mücadele sahası sayılabilir.

Sigara akciğer kanseri gelişiminde çok önemli bir rol oynar. Hatta denebilir ki; sigara akciğer kanserinin oluşumu ve gelişiminde % 85-90 oranında bir etkiye sahiptir.  Sigara içen birinin akciğer kanserine yakalanma riskini 30 kat arttırır. Sigara bırakıldıktan onbeş ile yirmi yıl içinde zararlı etkilerinden kurtulma şansı vardır.

Fakat pasif sigara içiciliğinin de akciğer kanseri riskini iki kat arttırdığı unutulmamalıdır.

Akciğer Kanserinin Nedenleri hakkındaki bu yazı istanbul göğüs cerrahisi ve akciğer kanseri uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Bu makale 3 Şubat 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Doç. Dr. Özkan Demirhan, 1971 Hekimhan doğumludur.,İlköğrenimini Malatya’da, Orta ve Lise öğrenimini Giresun Eynesil’de tamamlamıştır. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini 1995 yılında başarıyla tamamlamış ve Tıp Doktoru unvanı almıştır. 1995-1998 yılları arasında Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışmıştır.  1998-2003 Yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde ihtisasını tamamlamıştır. 2003-2010 yılları arasında Universal Hospitals Groupta çalışmış olup son yıllarda akciğer kanseri tedavisinde en çok tercih edilen doktor olmuştur. 2010-2017 tarihleri arasında Bilim Üniversitesinde görev almıştır.  Doç. Dr. Özkan Demirhan, birçok eser ve uzmanlık tezine sahiptir. Çalıştığı hastanelerde bir çok hastayı başarılı bir şekilde tedavi etmiştir. https://istanbulgoguscerrahisi.com/ Mesleki çalışm ...

Etiketler
Akciğer kanseri nedeni
Doç. Dr. Özkan Demirhan
Doç. Dr. Özkan Demirhan
İstanbul - Göğüs Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube