Prof. Dr. Duran Canatan

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Genetik Hastalıkları - Antalya
5.0

Sağlıklı (Sağlam) Çocuk İzlemi, Riskli Gebelik, Pıhtılaşma Bozuklukları

5.0

“Duran Bey e Akdeniz Ateşi şüpesi ile gitmiştik. Eşimle bu durumdan dolayı gayet üzgün ve gergindik. ...” Devamı

Prof. Dr. Duran Canatan

Prof. Dr. Duran Canatan, 1979 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. Görevine Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda kurum doktoru olarak başlamıştır. 1980 yılında Ankara Üniversitesi  Antalya Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda asistan olarak başladığı görevini, kurucu olarak gittiği Antalya’da 1984 yılında  Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak tamamlamıştır. Askerlik görevini Foça Üs Komutanlığı'nda ve zorunlu hizmet görevini Elbistan Devlet Hastanesi'nde tamamladıktan sonra, 1990 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı'nda yan dal ihtisasına başlamıştır. 1992 yılında moleküler genetik tekniklerini öğrenmek için, İsviçre Basel Üniversitesi Moleküler Genetik Merkezi'nde 6 ay süreyle çalışmıştır.  

1993 yılında  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda  Çocuk Hematoloji Uzmanı olmuştur. Aynı yıl Doçent unvanını almıştır. 1996 yılında halen başkanı olduğu Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı'nı (AKHAV) kurmuş, vakıfta 24 yıldan beri  Antalya ve bölgesinde talaseminin önlenmesi ve hastaların tedavisi için çalışmalarını sürdürmektedir.

1996 yılında Türkiye Kan Merkezleri Transfüzyon Derneği kuruculuğunu yapmıştır. Aynı amaçla 2008 yılında Türk Kan Vakfı'nın kuruculuğunu üstlenmiştir. Şu anda her iki kurumun da denetim kurulu başkanlığını yürütmektedir.

2000 yılında T.C. Sağlık Bakanlığı ve üniversite, vakıf, dernek temsilcileri  bir araya gelerek Ulusal Hemoglobinopati Konseyi'nin (UHK)  5 yıl başkanlığını yürütmüştür. 2005 yılında konseyi Türkiye Talasemi Federasyonu'na dönüştürerek 8 yıl başkanlığını yapmıştır 1994 yılından beri, Sağlık Bakanlığı ile birlikte Ulusal  Talasemi Önleme Projesi'ni yürütmektedir. Bu proje ile ülkemizde talasemili hasta çocuk doğumu %90 azalmıştır.

2001 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Profesörlük unvanını alarak, Dekan yardımcılığı, Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Başkanlığı, Kan Merkezi Müdürlüğü, Kanser Tedavi ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevlerini yürütmüştür.2005 yılından beri bilimsel danışmanlığını yaptığı Azerbaycan Haydar Aliyeva Vakfı'ndan görevlendirme talebi gelince, 2010 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi'den emekli olarak Bakü'de kurulan Talasemi Merkezi'nin başına süpervisor olarak atanmıştır. 2011 yılında üçüncü uzmanlık alanı olan Çocuk Genetik Uzmanlığı'nı almıştır.

2013 yılında Özel Antalya Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi'ni kurmuştur. 2017-2018 yıllarında Avrupa Birliği Erasmus+, Talasemide Eşitlik: Equality Projesini, Antalya Valiliği, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Antalya Talasemi Derneği , İtalya Ferrara Quisina Hastanesi ve İspanya Barselona Üniversitesi ile yürütmüştür.

2019 yılında başlayan 2022 yılına kadar sürecek olan Avrupa Birliği Erasmus+, Göçmenlerde Talasemide Sorunu: Equality Plus Projesini, TC. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, İtalya Ferrara Quisina Hastanesi ve İspanya Barselona Üniversitesi ile yürütmektedir. 2017-2019 yıllarında Kanserin Erken Tanısında MikroRNA Kitleri projesini KOSGEB Arge İnovasyon Destek Projesi ile Antalya Genetik Tanı Merkezi'nde gerçekleştirmiştir.2020 yılında, COVID-19 salgını nedeni ile, “COVID 19 Salgınında MikoRNA ların rolü “ konulu proje üzerinde çalışmalar ve koronavirüs genetiği üzerine çalışmalar  yapmaktadır.

Çalışmalarını halen kurucusu olduğu Akdeniz Kan Hastalıkları Hemolobinopati Tanı Merkezi ve Antalya Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi'nde sürdürmektedir.

Spelomegali ve Lezyon

İyi günler hocam. çocuğumda 6 aylıkken dalak büyümesi ve aksesuar dalak tespit edildi ve kansızlık var idi. Ferrum kullanıyorduk.Dalaga da takip denildi. 19 aylıkken dalakta 4-6mm çaplarında 10 dan fazla hipoekonik kist görüldü ve dalak büyüklüğü 108mm olarak normalden büyük ölçüldü kansızlık ve ferritinin eksikliği için FerraSanol kullandık. şimdi 21 aylık. Kan problemimiz kalmadı. ilacı bıraktık. ama dalaktaki lezyonlar için ne önerirsiniz ?

Prof. Dr. Duran Canatan

Prof. Dr. Duran Canatan tarafından cevaplandı

Sayın HAKAN ŞENÖZ Geç yanıt için kusura bakmayınız. Çocuğunuzun Dalak büyüklüğü sadece hipoekojeni... Cevabı görmek için tıkla.

15 Aralık 2021 tarihinde cevaplandı.

Muayene ücreti

20 aylık oğlumda geçmeyen bir gribal enfeksiyon var yada her ne varsa bilmiyorum. O da bende çok yorulduk bu durumdan. Içeriği sürüp denemediğim doğal yol kalmadı. Siz çıktınız karşıma iyi bir dr ararken. Muayene ücreti nedir acaba? Bu benim için maalesef önemli çünkü yalnız bi anneyim ve maddi imkanım yok.

Prof. Dr. Duran Canatan

Prof. Dr. Duran Canatan tarafından cevaplandı

sayın Tuba Cengiz, Çocuğu bağışıklık yönünden değerlendirmemiz gerekir, merkezimizi arayarak randev... Cevabı görmek için tıkla.

4 Kasım 2021 tarihinde cevaplandı.

Kistik fibrozis

Merhaba hocam 4.5 yaşında bir kızım var 2020 yılı şubat ayında cildinde özellikle kafa bölgesi alın kısmı saç diplerine yakın bölgelerde bir tuz tadı geliyor dudağımla öptüğümde dudaklarımda tuz tadını hissediyorum.bebekken topuk kanı verdik ama bir sorun çıkmadı.bu yaşına kadar öyle ciddi geçirdiği bir akciğer enf durumu olmadı. İki defa hastaneye müşahede ye alındık bir sefer barsak enf. Diğer seferde ishal kusma tarzı birşeydi. Doktora gittik namık kemal üni.burçin beye şikayetlerimiz kızım k...

Daha Fazla
Prof. Dr. Duran Canatan

Prof. Dr. Duran Canatan tarafından cevaplandı

Sayın Ayşe Saglam Genetik test de Kistik Fibrozis (CF) geninin hem dizi analizi hem de delesyon ve... Cevabı görmek için tıkla.

2 Ekim 2021 tarihinde cevaplandı.

Özel Antalya Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi
Arapsuyu Mah. 600.Sok. Ayşe Yeşil Apt. No: 39/1 Konyaaltı/Antalya
Hizmetler
Büyüme takibi Çocuk beslenme Çocuk beslenme bozuklukları Çocukta gelişimi izleme İdrar yolu infeksiyonlarının tanı ve tedavisi Devamı

İlgi Alanları

Sağlıklı (Sağlam) Çocuk İzlemi Riskli Gebelik Pıhtılaşma Bozuklukları Orak Hücreli Anemi Kansızlık (Anemi) Devamı

Görüşler

Görüşlerinizi önemsiyoruz!
Görüşlerinizi önemsiyoruz!

Uzmanlar ile ilgili görüşlerinizi belirtmeden önce moderasyon sürecimiz hakkında daha fazlasını öğrenin.

5.0

Zamanlama

5.0

İlgi

5.0

Ortam

5.0
Fer*** Ö***
Zamanlama
İlgi
Ortam
6 yıl önce

Duran Bey e Akdeniz Ateşi şüpesi ile gitmiştik. Eşimle bu durumdan dolayı gayet üzgün ve gergindik. Kendisi ilk etapta olabileceklerden bahsetti. Gayet sakin va babacan tavrıyla üstümüzdeki gerkinlik ve sıkıntıyı aldıki en önemlisi buydu bence.Ardından gerekli testleri yaptırdı. Sonuçta bir sıkıntı çıkmadı. Sağolsun.Önemli olan bence doktor olmak değil. Önce insanları anlamak ve güven hissini verebilmek.Hocamız konusunda fazlasıyla uzman bir kişi. Buna şüpe yok. Her anlamda tavsiye ederim. FERDİ ÖZDEMİR

FA
Fat*** A***
Zamanlama
İlgi
Ortam
6 yıl önce

2.5 aylık bebeğimize konulan (polimasti) yanlış teşhis sonucunda kendisine ulaştık. Bilgisi,tecrübesi ve yaptığı açıklamaları ile anne baba olarak bizi rahatlattı. kendisine çok teşekkür eder çalışmalarında başarılar dileriz.

Sık Sorulan Sorular

Prof. Dr. Duran Canatan ile nasıl iletişime geçerim?

Prof. Dr. Duran Canatan için online veya telefonla randevu alabilirsin.

Prof. Dr. Duran Canatan nerede çalışıyor, iletişim bilgileri nedir?

Prof. Dr. Duran Canatan Özel Antalya Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi bünyesinde çalışıyor. İletişim bilgileri için profilini ziyaret et.

Prof. Dr. Duran Canatan hangi uzmanlık alanında hizmet veriyor?

Prof. Dr. Duran Canatan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Genetik Hastalıkları uzmanıdır. Sağlıklı (Sağlam) Çocuk İzlemi, Riskli Gebelik, Pıhtılaşma Bozuklukları alanlarında hizmet veriyor ve Büyüme takibi, Çocuk beslenme, Çocuk beslenme bozuklukları hastalıkların uzmanlık alanında hizmet veriyor.

Son 30 günde profil görüntülenmesi

Ücretsiz Randevu Oluştur

Doktorsitesi.com üzerinden randevu oluşturmak ücretsiz.

Kapat
Takvim Bulunamadı.

Bu uzmandan online randevu alabileceğin bir takvimi bulunmuyor.

Randevu Takvimi Talep Et

Talep Et

Kapat
Hata
Form gönderilirken hata oluştu. Tekrar dene.
Başarılı Formunuz başarıyla gönderildi.
Bu uzman henüz Doktorsitesi.com üzerinden online randevu kabul etmiyor.

E-posta adresini bırak ve uzman randevu kabul etmeye başlayınca sizi bilgilendireceğiz.

Kişisel verileriniz, Aydınlatma Metni kapsamında işlenmektedir
Facebook Twitter Instagram Youtube