ÜY
Soru Sahibi
12 Haziran 2021 11:47

Gündüz düşü

Hocam bende çocukluktan beri daydream diye bir şey var müzik eşliğinde bir şeyleri tiyatro gibi canlandırıyorum kafamı karıştıran şey şu mesela bazen taciz tecavüz haberleri görünce senaryomda bu şeyle ilgili böyle olmayan bir senaryo oluyor mesela aynı yer ama tecavüz olayı olmuyor birisi bir çocuğu severken işte bu kişi sapık değil diye düşünmek senaryoda bu tarz şeyler niye aklıma geliyor niye düşünüyorum bilmiyorum örneğin çocuklarla iyi anlaşmak gibi şeyler oluyor ve burda bu kişinin sapık olmadığını düşünerek yapmış oluyorum senaryoda bazen şöyle şeyler oldu iğrenç anlamları olan cinsel şeyler var mesela ben öyle değil de başka şekilde bunu canlandırıyorum örneğin birine zorla yemek yedirmek bu şeyde birinin ağzına zorla cinsel organını sokmak gibi iğrenç bir şey var ve zorla yemek yedirmeyi senaryoda canlandırırken de bu böyle iğrenç bir şey yapmıyor diyorum biliyorum biraz karışık anlattım ama bunları düşününce anormal biri olduğumu düşündüm hocam ve sapkin mıyım bende bir sorun mu var diye bunları sorgulamaya başladım son günlerde Size sorum bunlarin sebebi çok fazla hayalperest olmaktan dolayı ve her şeyden etkilenmekten dolayı olabilir mi?Çocuklarla iyi anlasirken kadınlarla iyi anlasirken bu durumun sapık olmadığını düşünmek yani çok normal bir şeyde bile sapıklık versiyonu düşünmek bu sapkın birinin düşünceleri midir yoksa sadece fazla hayalci olmaktan dolayı olabilir mi? Hocam ben normal bir insan değil miyim?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Merhaba Öncelikle içtenlikle kendinizi ifade ettiğiniz için teşekkür ederim, bununla birlikte bir yorum yapmak için sadece bu yazılanlar yeterli değildir. Daha kapsamlı görüşmeler yapmak gerekir elbette ama şöyle bir genelleme yapmak yanlış olmaz: Sapkın düşüncelere sahip birisi genelde bunu sorgulamaz ve bunları yanlış bulmaz. Ayrıca Okb'de düşünce obsesyonu yaşayan bireylerde "ben sapkın mıyım, günah mı işliyorum" tarzında düşünce takıntıları olabiliyor. Düşünce obsesyonlarının başlıyor olduğunun bir işareti olabilir.. Bir de cinsel istismarla ilgili bir öykü varsa, bu durumda zihin oradaki zorlantıyla baş edebilmek için taciz/tecavüz haberlerini bu şekilde sansürleyip değiştirerek de kabul edebiliyor. Bu yazdıklarım sadece yazdıklarınızın bana düşündürdükleri lütfen net bir tanı olarak düşünmeyin, bunu netleştirmek için daha detaylı görüşmeler yapılması gerekir. Sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

15 Haziran 2021 22:53
ÜY
Soru Sahibi

Hocam küçükken tacize uğrayan bir çocuk kesinlikle bunu hatırlar mı? Ve anne baba ile ilgili cinsel bazı şeylere şahit olmak görüntü görmek ve bazı kelimeler duymak bir çocuğu etkileyebilir mi?Ve etkilerse nasıl etkiler?

15 Haziran 2021 23:05

Tekrar merhaba, taciz öyküsü kesinlikle hatırlanır diyemeyiz, zihin onunla baş edebileceğine ikna olana kadar anı bastırılır ve yüzeye çıkarılmaz... Erken çocuklukta anne babanın cinsel birlikeliğine dair görüntü ve sesler, çocuğun zihninde herhangi bir karşılığı olmadığı için sarsıcı olabilir ve tam travma denemese de olumsuz olarak kaydedilebilir ve sağlıklı cinsel gelişiminin engellenmesinde rol oynayabilir..

23 Haziran 2021 14:04
Klinik Psikolog  Perihan Aydın
Klinik Psikolog Perihan Aydın Psikoloji

Yazar toplam 5 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Hocam bakar misinis Klinik Psikolog Perihan Aydın
depresyon yazınızı okudum Klinik Psikolog Perihan Aydın
anonim olduğu için yazıyorum Klinik Psikolog Perihan Aydın
Gündüz düşü Klinik Psikolog Perihan Aydın
Kaygı Bozukluğu Klinik Psikolog Perihan Aydın
Psikoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Psk. Su Yıldız
Psk. Su Yıldız Psikoloji
Psk. Sıla Arslan
Psk. Sıla Arslan Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube