GT
Soru Sahibi
6 Nisan 2021 08:26

Diş sıkma ve çene kasılması

Hasan hocam merhaba. Yaşım 33 . Toplamda 10 yıldır ( aralıklı zaman dilimlerinde ) sosyal anksiyete ,yaygın anksiyete bozukluğu ve fibromiyalji hastalıklarım nedeniyle antidepresan ilaçlar kullandım haala da kullanıyorum. İlk olarak özel psikiyatri hekimimin verdiği 3 yıl Paxil-Remeron kullandım 20-25 kg aldım. Aradan 2 yıl geçtikten sonra depresyon için 1,5 yıl Efexor 150 mg -Cedrina 100 mg kullandım . Son 2 yıldır da diğer ilaçlar çok kilo yaptığı için devlet hastanesinde psikiyatristin yazdıği 100 mg Lustral 2x1 , Laroxyl 25 mg 1x1 ve Dideral yarım tablet kullanıyorum. Son 2 yıldır inanılmaz gece ve gündüz diş sıkmalarım ,istem dışı çene ve boğaz kasılmalarım oluyor ve buna engel olamıyorum. Konuşurken de kelimeler sanki ağzımda bloklanıp zor çıkıyor. Başımda, şakalarımda ve yüz kaslarımda ağrı hissediyorum. Bunu defalarca Lustrali veren doktora söylememe rağmen meslek hayatı boyunca böyle bir bulguya rastlamadığını söyledi. Nöroloji hekimi de bu durumun psikiyatrik kaynaklı olduğunu söylemekte. Bu durumun nedenleri kullandigim ilaçlardan olabilir mi? İlaç prospektüslerinde de yan etki olarak bruksizm ve diş gıcırdatma olabileceği yazıyor. Ayrica antidepresanlarla aldigim kiloları topomax kullanarak verebilir miyim? Bazı psikiyatri ilaçlarınin yaninda bu ilaç veriliyormus. Konuyla ilgili değerli bilgilerinizi rica edebilirsem çok sevinirim. Saygılarımla selamlıyorum

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hasan Akdemir
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Öncelikle Laroxyl diş sıkmanın tedavisinde faydalıdır bu nedenle onu ekarta etmek gerekiyor. Diğer taraftan Serotonin gerialım inhibitörleri olan ilaçlarda (Lustral, Prozac, Paxil vb ) diş sıkma, çenede kasılma şeklinde distonik şikayetler olabiliyor, kendi hastalarımda da bunu bizzat yaşadım. Topamax hatırladığım kadarıyla Avrupa'da özellikle kilolu bayanlar tarafından zayıflama amacıyla suistimal edilen ilaçların başında geliyordu. Biz genelde migren ataklarından korunmada ve epilepside kullanıyoruz. Bu ilacı alanlarda gördüğüm en büyük yantesir ise uyuşma-karıncalanma ve kendilerinin de bazen farkında vardığı algılama yeteneğinde düşüştür. Bundan dolayı sırf zayıflamak için önerilebilecek bir ilaç değildir. Geçmiş olsun.

6 Nisan 2021 08:47