İlerleyen yaş ile birlikte yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıklar derinleşir, cilt yerçekiminin etkisiyle aşağı doğru sarkar ve hacmini kaybeder. Yüz ve boyun germe operasyonları ile sarkmalar toparlanır, derin kırışıklıklar düzleşir ve yüzünüzün yaklaşık 10 yıl önceki haline dönmesi sağlanır.

Yüz germe operasyonu ile sadece deri değil aynı zamanda deri altında bulunan, kaslar ve bağ dokudan oluşan, SMAS ismi verilen tabakadaki sarkıklıklar da giderilir. Bu amaçla ihtiyaca göre fazla SMAS dokusu çıkarılabilir ya da kendi üstünde katlanarak gerilebilir. Deri altındaki bu tabakaya yapılan müdahale daha kalıcı bir etki oluşmasını sağlar.

Yüz germe operasyonu özellikle yanak, gıdı ve boyun bölgesinde etkilidir. Bu bölgelerde sarkmış olan cilt ve ciltaltı dokusu doğal bir görünüm sağlanacak şekilde yukarı doğru asılır ve gerilirken, yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan yağ dokusundaki azalma yağ enjeksiyonu ile tedavi edilebilir. Göz kapağı estetiği ile göz çevresindeki kırışıklıklardan ve torbalanmalardan da aynı operasyonda kurtulma imkanı mevcuttur.

Yüz germe operasyonu öncesinde sigara içmeyi bırakmış olmak, kan sulandırıcı ilaç kullanmamak ve normal tansiyona sahip olmak ameliyat sonrası dönemdeki komplikasyon ihtimalini azaltmak açısından oldukça önemlidir. Sigara yara iyileşmesini ve dokuların beslenmesini bozarak, kan sulandırıcı ilaçlar ve yüksek tansiyon ise kanama ihtimalini arttırarak ameliyat sonrası memnuniyeti azaltır.

Yüz germe ve yağ enjeksiyonları ile sarkma ve derin kırışıklıklar tedavi edilirken fraksiyonel CO2 lazer tedavisi ile de ince ve yüzeyel kırılıklıklardan aynı operasyonde kurtulma şansı bulunmaktadır.

Yüz germe operasyonunda yapılan kesi kulak önünden arkasına doğru devam eder ve operasyondan yaklaşık 6 ay sonra görülmesi neredeyse imkansız bir iz halini alır.

Yanak bölgesinden çok burun yanlarında ve alt gözkapakları altında sarkma mevcutsa orta yüz germe operasyonu uygun tedavi şeklidir. Bu işlem alt gözkapağı estetiği ile birlikte aynı kesiden yapılabilir. Aşağı doğru sarkmış olan yağ yastıkları yukarı doğru asılır ve yüzdeki kemiklere sabitlenir. Bu sayede daha kalıcı sonuçlar elde edilebilir.

Genel anestezi altında uygulanan bu işlemden bir ya da iki gün sonra taburcu olunabilir. Hastalar yaklaşık 10 gün sonra normal hayatlarına dönebilirler. Yüzdeki ödem ile haftalarda hızla azalır fakat yüzün son halini alması 3-6 ay kadar sürer.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!