Yaşlılardaki omurga eğrilikleri

Yaşlılardaki omurga eğrilikleri

Kimi zaman eskiden geçirilen kazalara, kimi zaman kireçlenmeye, kimi zaman da romatizmal hastalıklara bağlı olarak yaşın artmasıyla birlikte ortaya çıkan yaşlılık skolyozlarıdır. Bu hastalık bazen bazı romatizmal hastalıkların takibi sırasında fark edilebildiği gibi, bazen sadece ağrı ve aşırı kiloya yol açan nedenler incelenirken de ortaya çıkarılabilmektedir.

Bu hastalardaki asıl sorun kozmetik kaygılardan çok; sinir sıkışmasına bağlı ağrılar ve omurilik kanalındaki daralmaya, yani dar kanala bağlı yürüme güçlükleridir. Söz konusu hastalara yapılacak ameliyatların temel önceliği omurgadaki eğriliğin düzeltilmesinden çok; bası altındaki sinirlerin rahatlatılması yani dekompresyon olmalıdır. Bu esnada omurganın dinamiğini düzeltmeye yönelik bazı enstrümanlar, halk arasındaki tabiriyle platin de kullanılabilir.

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Semih KESKİL, 1960 yılında Ankara’da doğmuştur. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi ve Ankara Fen Lisesi’nde lisans öncesi eğitimlerini bitirdikten sonra Türkiye altıncısı olarak Hacettepe Üniveristesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1984 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapmış ve 1991 yılında Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitimi sonrasında Mardin ve İzmit Devlet Hastaneleri'nde ve Mevki Askeri Hastanesi'nde görev yapmış olan Prof. Dr. Semih KESKİL, Ankara Trafik Hastanesi Beyin Cerrahi Kliniği'nde çalışırken Anatomi dalında doktora eğitimini tamamlamıştır. Kendisi son yıllarda Türkiye’de en genç yaşta doçent olan beyin cerrahı unvanına sahiptir. Ayrıca, Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ve ardından Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakü ...

Etiketler
Omurga eğriliği
Prof. Dr. Semih Keskil
Prof. Dr. Semih Keskil
Ankara - Beyin ve Sinir Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube