Yaşasın annelik kiloları!

Yaşasın annelik kiloları!

Doğum sonrasında birçok anne gebelik döneminde aldığı fazla kilolardan rahatsızlık duyar. Hal bu ki ne de güzeldir o

“BEN ANNE OLDUM”

dedirten kilolar! Doğum sonrasında kadın bedeni yeniden doğar, tüm hücreleri yenilenir. Kadın artık sadece bir kadın değil aynı zamanda bir ANNEDİR.

Gebelik sonrası dönemde pek çok anne yediklerini azaltarak bilinçsiz bir beslenme düzenini benimser. Detokslar, yoğurt kürleri, zayıflama çayları, muz diyetleri, açlık orucu… Yapılan her yanlış beslenme adımı anne sütünün kesilmesi, sütün kalitesinin bozulması, bebeğinizin yeterli beslenememesi gibi sonuçlar doğurur. Kısacası, bebeğinize istemeden de olsa zarar vermiş olursunuz.

Diyeceğim o ki güzel annelerim, diyet yapmayalım. Gelin, bebeğim ve ben her istediğimizi yiyerek nasıl sağlıklı kalırız onu konuşalım!

Doğum sonrasında da sağlıklıyım!

Kilolarınızı 9 ay gibi uzun bir dönemde aldınız, peki neden 1 ay kadar kısa sürede vermeye çalışıyorsunuz? Lohusalık döneminin tadını çıkara çıkara kilo vermek varken neden zamanla yarışalım?

Anne vücudu o kadar özeldir ki, siz bebeğinizi her kucağınıza alıp emzirmeye başladığınızda farkında olmadan kalori yakarsınız.  Emzirme sayesinde hem bebeğiniz anne sütüyle sağlığını sürdürür hem de siz oturduğunuz yerde enerji harcayarak zayıflarsınız. Bunu en az 6 ay, bebeğiniz 2.yaşını doldurana kadar devam ettirdiğinizi düşünün. Sonuç harika olmuş olmalı değil mi?

“Madem emzirmek kilo yakıyor, bebeğim de büyüyor o zaman gelsin süt arttıran yiyecek/içecekler” deyip aşırı şekerli ve yağlı besinler tüketirsek kilo vermek bir yana üstüne bir de kilo alırız. Bilinenin aksine şekerli beslenmek sütünüzü arttırmaz. Sütünüzü arttırmak için doktorunuz ve diyetisyeninizin önermediği hiçbir yiyecek/içeceği tüketmeyelim.

Aynı zamanda hem sütümü arttırıp hem de kilolarıma nasıl veda edebilirim dediğinizi duyar gibiyim. Haydi, sizin için enfes tatlı tavsiyelere geçelim!

- Sıvı alımınızı arttırın, su tüketerek hem sütünüzü arttırmış olursunuz hem de yağ yakımınızı hızlandırarak kilo kaybı sağlarsınız.

- Öğle ve akşam öğünlerinize hele de kış aylarındaysak mutlaka sıcacık çorbalarınızı ekleyin. Çorba tüketimi hem süt veriminizi arttıracak hem de doygunluk sağlayarak o öğünde daha az yemenize sebebiyet verecektir.

- Hepimizin bildiği gibi proteinler hem yağ yakımını arttırır, hem de uzun süreli tokluk hissi verdiğinden zayıflamada vazgeçilmezdirler. Üstelik anne sütünü arttırmaya da yardımcı olduklarını biliyor muydunuz?

- Süt ve süt ürünleri, hayatımızın olmazsa olmazlarıdır. Aynı anda hem protein, hem karbonhidrat, hem yağ, hem su, hem de mineral alarak süt üretiminizi ve kilo kaybınızı sağlamış olursunuz. Eğer sizde veya bebeğinizde gaz şikâyeti oluyorsa, laktozsuz ürünleri tercih edebilirsiniz.

- Her mevsimin incileri dediğim sebze ve meyveleri tüketerek kan şekerinizi düzenleyebilir, sütünüzü arttırabilir, sindirim sisteminizi rahatlatarak yine zayıflamaya yardımcı olabilirsiniz. Meyveleri “meyve” olarak tüketmek istemiyorsanız, şeker eklemeden komposto yaparak da tüketebilirsiniz.

-  Günde 2-3 adet ceviz veya 5-6 adet fındık tüketerek hem sağlıklı yağlardan beslenmiş olur hem de sütünüzün kalitesini arttırmış olursunuz. Unutmayın, en sevdiğimiz yağlar arasında OMEGA-3 ilk sıralarda!

- Tuz, kızartmalar, kavurmalar, kafeinli içecekler, salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş gıdaların fazla tüketimi hem sütünüzü azaltacak hem de sütünüzün kalitesini düşürecektir. Bu tarz besinleri haftanın 1 günü en sevdiğinize yer vererek tüketin. Böylece sevdiğiniz her gıdayı tüketebilirsiniz. Her zaman söylediğim gibi, bize her şey serbest!

Spor, zihinsel ve fiziksel sağlığınız için oldukça önemlidir. Ağır sporlar vücudunuzda yüksek miktarda laktik asit salgılar ve salgılanan asit sütünüzde birikebilir, bu da süt kalitesinde azalmaya ve bebeğinizde gaz şikâyetlerine yol açar. Günlük hafif tempolu 30 dakikalık yürüyüşler sağlıklı spor yapmanız için yeterlidir.

Bahsi geçen her şeyin yanında, iyi ki anne olmuşsunuz! Bebeğinizle ve ailenizle mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir hayat dilerim.

Bu makale 17 Temmuz 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dyt.Fulya Turan, İstanbul Bilim Üniversitesi Beslenme Ve Diyetetik Bölümü'nde başlamış olduğu eğitimini başarı ile tamamlayarak 2017 yılında Diyetisyen ünvanı almıştır. 

Mesleki çalışmalarına kurucusu olduğu danışmanlık merkezi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Doğum sonrası
Dyt. Fulya Turan
Dyt. Fulya Turan
Bursa - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube